Reportáže

Jak probíhalo setkání ke copyrightu

14. 03. 2019
Sdílet na Facebooku Tweet

Na konci února proběhl v Pirátském centru v Praze cyklus čtyř krátkých přednášek o vývoji a problematice nové směrnice EU o copyrightu s následnou panelovou diskusí. Za účasti několika desítek hostů debatovala Julie Reda spolu s Tamarou Kováčovou ze spolku EDUin, poradcem Michalem Feixem a kandidátem do Europarlamentu Mikulášem Peksou o dopadech copyrightové směrnice a možných řešeních této problematiky.

Julia Reda a Mikuláš Peksa

Julia Reda se ve svém výstupu zabývala zejména problematikou upload filtrů: kdo má nést zodpovědnost za nahraný obsah? Zároveň filtry nedokáží stoprocentně rozeznat obsah chráněný copyrightem a často tak blokují zcela legální soubory. Dále se zabývala článkem číslo 1, který se snaží definovat vztah mezi online novinářskými texty a jejich následným zobrazením, zejména na sociálních sítích.

Mikuláš Peksa hovořil o článku 11 a 13 směrnice EU o copyrightu a vizích Pirátů v Europarlamentu v této problematice. Předmětem jeho projevu je dále funkce copyrightu ve 21. století nebo sjednocené povinnosti pro online trh v rámci EU vůči copyrightu.

Michal Feix hovořil o možných dopadech článku číslo 11 nové směrnice EU o copyrightu ve vztahu k mediálním domům, webovým vyhledávacím softwarům a jejich vzájemných propojení.

Tamara Kováčová se zabývala problematikou materiálů určených k výuce. Materiály určené pro vzdělávání budou předmětem výjimky v navrhované směrnici EU o copyrightu, nicméně problémů je zde hned několik.  Například vyjímka se omezuje pouze na oficiální vzdělávávací instituce a omezení vyjímky pouze na zaheslovaná on-line prostředí těchto institucí. Velkým problémem jsou i ve výjimce uvedené licence, které mohou způsobit značné praktické,  administrativní a finanční nároky. Pro ČR je velkou výhodou, že všechny tyto oblasti v následné transpozici do české logislativy nemusejí být implementovány a bude velmi užitečné, aby ČR této možnosti využila. 

Reportáž

Záznam přednášek:
Julie Reda 
Mikuláš Peksa 
Michal Feix 
Tamara Kováčová 
Panelová Diskuse 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Jan Fíla

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.