Archiv

Pirátská reportáž z Berlína, informace z první ruky

18. 09. 2011
Sdílet na Facebooku Tweet

Průběžně aktualizujeme | V Berlíně dnes probíhají zemské volby. Pirátská strana má šanci konečně prorazit do vysoké politiky v Německu. Schyluje se tedy k prvnímu velkému volebnímu úspěchu Pirátů od eurovoleb ve Švédsku v roce 2009. Poslední předvolební průzkumy Pirátům přisuzují 6 - 9 % hlasů. Proto jsme se vypravili přímo na místo a přinášíme informace z první ruky. Následuje reportáž z Berlína, kterou budeme celý den průběžně aktualizovat. Dotazy můžete psát do diskuse, budeme odpovídat.

plakat_berlin

Do Berlína jsme se vypravili už podruhé. Přečtěte si reportáž z první návštěvy.

Pirátští zpravodajové na místě:

Mikuláš Ferjenčík, Jakub Michálek, Ivan Bartoš, Michaela Krausová a Zdeněk Štěpánek.

Mikuláš přijel už ve čtvrtek, najdete ho třeba na druhé fotce v tomto článku.

V pátek v noci dorazil zbytek posádky a celou sobotu jsme intenzivně kampaňovali.

Průběžně budeme přidávat fotky a další informace.

Česká televize si sice berlínských voleb všimla, ale celá její reportáž je totální mystifikace. Bezpečnost rozhodně není velkým tématem voleb.

10:47 Jsme u Alexandra Morlanga, vrchního ajťáka berlínské posádky. Má na starosti web. Kvůli očekávanému návalu návštěvníků zprovoznili berlínští Piráti systém mirrorů a zvedli konektivitu na stonásobek.

13:34 Přesunuli jsme se do centrály německých Pirátů. Připravujeme fotoreportáž ze včerejší kampaně.

14:26: Fotoreportáž z kampaně

Odpovědi na dotazy:
1) O jaké volby konkrétně jde (jaký je volební systém) a jaký je časový plán těchto voleb?

Jedná se o volby do zemského parlamentu v Berlíně (Berlín je spolková země), hranice vstupu do parlamentu je 5%, volební místnosti se otevřely dnes v 9:00 a zavřou se v 18:00. V 18:00 budou výsledky exit polls (průzkum mezi voliči opouštějícími volební místnosti). První předběžné výsledky budou v 18:30.

Paralelně probíhají i volby do městských obvodů v Berlíně. Hranice vstupu tam je 3 % a volí lidé od 16 let.

2) Kdo kandiduje (krom PP), stručné shrnutí programů (jednou větou) a jaká je poslední předvolební prognóza?

Sociální demokraté – cca 30 %
Zelení – cca 20 %
CDU (konzervativci) – cca 20 %
FDP (libertariáni, vládní strana) – cca 3 %
Linke (postkomunisti) – cca 10 %
Piráti – cca 9 %
…a další menší uskupení

Na programy teď bohužel nemám čas, přesouváme se na místo volební párty (mik).

17:38 Tak konečně jsme připojeni k Internetu na místě pirátské volební kalby. Už je tu několik stovek lidí.

19:14 Masa lidí totálně zahltila místní Wi-Fi síť. První výsledky 8,5 % a 14 mandátů ze 149. Atmosféra je uvolněná :-)

Rick Falkvinge, zakladatel Pirátského hnutí, pronesl krátkou a údernou řeč. Jeho první slova byla: „You are fucking amazing“ a dodal, že tohle je druhý významný Pirátský volební úspěch, ale desítky dalších jsou na cestě.

Na místě je 70 akreditovaných novinářů. Všechny velké (nejen) německé televize tu mají svůj štáb. Je zde mimo jiné i Al Jazeera.

Díky za pozornost, prozatím se rozloučíme. Ráno přineseme kompletní výsledky. Technické podmínky přenosu moc nepřály, ale volební výsledek stojí za to :-).

10:16 - celkový výsledek se rýsuje jako 8,9% a 15 mandátů (z 15 kandidátů :-) )

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: red

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.