Média

Svoboda na internetu: Přehled aktualit

01. 03. 2019 | 4 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Co se tento týden dělo okolo směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu? Jak to vypadá se svobodou internetu a svobodou na internetu? A co s tím můžete dělat? Přečtěte si přehled aktuálních událostí kolem směrnice.
 

USB kabel

Podepište petici!

Největší petice na change.org dosáhla hranice pěti milionů podpisů. To nejmenší, co můžete udělat, je přidat se!

 

Napiš svému europoslanci...

Na webu Zachraň internet najdeš návod a návrh textu. Každý e-mail se počítá – buď osobní!

 

… nebo mu zavolej.

Poslanci se také mohou zavázat k hlasování PROTI článkům 11, 13 a případně Směrnici jako celku – mrkni na to, kdo to již slíbil.

 

  • Žádný český europoslanec se ještě jasně nezavázal k tomu, že bude hlasovat proti omezení internetu. Změňme to. Naši kandidáti do europarlamentu, poslanci i další Piráti jim zavolají. Přidáš se k nám?

 

Půjdeme do ulic

23. března se od 14:00 do 15:00 budou konat protesty po celé Evropě. My vyjdeme v Praze, Brně i v dalších městech. Chceš pomoci s organizací? Napiš na zachraninternet@pirati.cz. Potřebuješ detaily, kde přesně a jak se sejdeme? Počkej týden. Místo v kalendáři si ale udělej určitě!

 

Mezitím se podívej na to, jak vypadaly spontánní demonstrace tisíců lidí v Kolíně. Překonáme je?

 

Co je tak naštvalo a proč třeba zpívali Nejsme boti?

 

Běsnící davy, lži a omyly

V komunikačním víru kolem směrnice o autorském právu se toho děje hodně. Včetně každodenních lží. Občas vám třeba někdo na základě tvrzení britského nahrávacího průmyslu řekne, že Google dal na lobbování proti směrnici 36 milionů korun. Nedal. Jedná se o součet všech lobby aktivit všech svazů, ve kterých Google působí.

 

Jindy zase němečtí lidovci CDU/CSU tvrdí, že směrnice přinese větší jistotu, protože odpovědnost nebude na uživateli, ale jen na platformě. To je samozřejmě hloupost, odpovědnost za nahrání mají oba nadále.

 

Europoslanci již také tvrdili, že kampaň občanů je ve skutečnosti kampaní Googlu, protože… jim lidé píšou z gmailu. Takto si občanský zájem interpretoval europoslanec Sven Schulze. Více o této bizarní skutečnosti se dozvíte z tohoto anglicky psaného článku.

 

  • Korunu všemu nasadila Evropská komise, když přirovnala protestující k lynčujícímu davu, který chce zachránit hrozivého draka a zabít rytíře. Za článek se následně omluvila a stáhla ho, internet ale nezapomíná.

 

Jak ministr nechal hlasovat proti internetu

Minulý týden proběhlo v Bruselu zásadní hlasování o dalším osudu směrnice. Informovali jsme o tom i na našich stránkách. A protože nám ministerstvo odmítlo informaci předat, napsal Ivan Bartoš a Mikuláš Peksa otevřený dopis ministrovi kultury.

Jsme napjatí, jak své hlasování vysvětlí!

 

Semináře

Julia Reda, německá Pirátka v Europarlamentu, navštívila Česko. V sobotu poctila svou přítomností Brno a v panelu spolu s lídrem Pirátů do eurovoleb Marcelem Kolajou diskutovala o svobodě na internetu a o tom, jak je postupně ukrajována. V neděli přejela po D1 na seminář v pražském Pirátském centru. Na záznamu z přednášky zatím pracujeme. Některá vyjádření Julie Redy najdete už nyní na zpravodajských webech, které možná už za pár měsíců nevyhledáte.

 

Mezitím v Česku...

Možná jste zachytili zprávy o průlomovém rozsudku. Ze soudu první instance vyplynula ve sporu Dillia vs Ulož.to zajímavá povinnost – Ulož.to musí zabránit nahrávání šesti konkrétních českých filmů. Soudkyně se vyjádřila tak, že když to umí YouTube (mimochodem, neumí – jak dokládá vyhledávání jednoho filmu ze seznamu) ), tak by to mělo umět i Ulož.to. Celá věc je ale trochu složitější a rozhodně se nedá nazvat totálním vítězstvím Dillia. Zeptali jsme se Ulož.to, které nám popsalo odlišnou verzi a požádali jsme i soud o zveřejnění rozsudku. Jakmile ho dostaneme, přineseme detailnější rozbor a vysvětlení celé situace. Nenecháme si nenápadně zavést článek 13 doma!

Film Kobry a užovky můžete sledovat i na Youtube – k překvapení českých soudů.

 

Pro gurmety

Chcete uchvátit kamarády znalostí konkrétních paragrafů Směrnice? Díky Pirátům žádný problém. Julia zveřejnila kompletní znění v přehledné podobě ke stažení.

 

Tolik novinky z boje za co nejsvobodnější internet za tento týden. Sledujte nás i nadále!

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: David Wagner

Štítky: #cenzura #média #smlouvy na Internetu

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.