Reportáže

Pirátská europoslankyně Julia Reda navštívila Česko

27. 02. 2019 | 5 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Markéta Gregorová, vedoucí zahraničního odboru Pirátů, uspořádala v Brně během poslední únorové soboty panelovou diskusi s účastí německé pirátské europoslankyně Julie Redy. Ta spolu s pirátským lídrem do Evropského parlamentu Marcelem Kolajou a několika desítkami účastníků debatovala o svobodě na internetu. Copyrightová směrnice, proti které Piráti aktuálně bojují, byla jedním z ožehavých témat.

Julia Reda a Mikuláš Peksa

Na otázku, jak více zaujmout veřejnost a popularizovat momentálně v ČR trochu přehlížené téma směrnice, Julia Reda reagovala: „V posledních dnech probíhaly v Kolíně demonstrace tisíců lidí a příští týden se přesouvají do Berlína. 23. března budou demonstrace celoevropské. Lidem internet a jejich svoboda dle mé zkušenosti nejsou ukradené. Jen je důležité podat jim téma uchopitelně a tak, aby věděli, jaký konkrétní dopad bude mít směrnice na jejich život.“

V panelové diskuzi s Redou vysvětloval Marcel Kolaja, pirátský lídr do eurovoleb, také možné motivace směrnice: „Článek 11 zavádí tzv. daň z odkazu. Věc, která již byla vyzkoušena v Německu i Španělsku – a selhala. Je tedy nasnadě otázka, proč to zkoušet i na úrovni EU? Jedním z vysvětlení je, že je to snaha o vyřešení problému s velkými hráči, jako je například Google, a jejich neplacení daní v zemi zisku. Daň z odkazu je však nefunkční řešení, navíc by se takové problémy měly řešit takzvaně u zdroje, tedy zaměřením se na daňové ráje a danou legislativu, ne pokusy na svobodě slova.“

Diskusi s Julií Redou a Marcelem Kolajou předcházela také debata s Vojtěchem Boháčem, zakladatelem a šéfredaktorem Voxpotu, tvůrce audiovizuálních reportáží převážně ze zahraničí a Kateřinou Procházkovou a Filipem Jiroušem, odborníky ze Sinopsis, projektu Filozofické fakulty UK soustředícího se na Čínu. Diváci se v první části dozvěděli o stavu žurnalistiky i financování reportáží a diskutovali na téma žlutých vest nebo situace v Maďarsku, kde v posledních měsících Voxpot natáčel. Část druhého panelu byla věnovaná celkovému stavu společnosti v Číně a část tzv. social score, monitorovacímu systému, hodnotící chování občanů. Návštěvníci se zajímali i o projekt Nové Hedvábné stezky (Belt and Road Initiative) a jeho dopady.

V neděli Julia Reda vystoupila spolu s pirátským poslancem Mikulášem Peksou, poradcem Michalem Feixem a Tamarou Kováčovou ze spolku EduIN v pražském Pirátském Centru na semináři. Hlavním tématem byl vývoj směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu. Za účasti více než čtyřiceti hostů z řad odpůrců směrnice, tak i příznivců, proběhly čtyři krátké přednášky a následná panelová diskuze. V ní se povedlo panelistům vyvrátit některé nepravdivé údaje a nastínit různé varianty dalšího vývoje po přijetí směrnice.

„S Julií spolupracujeme intenzivně poslední rok, mimo jiné v rámci akce zachraninternet.cz. Spolupráce je to velmi přínosná a dá se říct, že z jejího působení čerpáme hodně zkušeností a inspirace pro případnou vlastní činnost v europarlamentu,” řekl poslanec a trojka kandidátky Mikuláš Peksa.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Jana Leinerová a David Wagner

Štítky: #copyright #internet #Julia Reda #svobodný internet

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.