Reportáže

Zlepšení dopravy udrží lidi v regionu, říká Ota Černý, pirátský zastupitel Dvora Králové

25. 02. 2019 | 2 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Ota Černý je prvním zastupitelem za Piráty ve Dvoře Králové nad Labem. Aktuálně nejmladší zastupitel města vystudoval architekturu na Technické univerzitě v Liberci. Své architektonické vize se snaží prosazovat v rámci architektonické komise, který ve městě vznikl z Pirátské iniciativy.

Ota Černý

Dobrý den, gratuluji k výsledkům v komunálních volbách. Splnila se vaše očekávání se kterými Piráti ve Dvoře do voleb vstupovali?

Pokud se na to podíváme zpětně, jako strana jsme ve Dvoře Králové začínali přesně před rokem – v únoru 2018. Všichni naši kandidáti jsou na počátku svých kariér. Jsme nastupující generace, všem je nám kolem třiceti let. Z perspektivy loňského roku je skoro zázrak, že jsme získali alespoň jeden mandát.

 

S jakým programem jste do voleb vstupovali?

Prosazovali jsme základní principy Pirátů jako je otevřená a transparentní radnice, zrychlení fungování úřadu a další, obecně známé pirátské cíle. Mimo to jsme se ve svém programu věnovali problémům čistírny odpadních vod a bydlení pro mladé. Já osobně jsem také hovořil o svých osobních architektonických vizích.

 

V souvislosti s Dvorem Králové se hodně mluví o autobusovém nádraží, které není ve vlastnictví města a mnoho linek tam nezajíždí. Chystáte se situaci řešit?

Problémem se bude zabývat naše architektonická komise a výsledky jednání budu posléze prezentovat. Nyní bych ale nerad předbíhal události.

 

Věnujete se především architektonickým cílům, jakým způsobem chcete tuto agendu ve městě ovlivnit?

Do komunální politiky jsem vstupoval skrze svůj obor. Spoustě věcem nerozumím, ale myslím, že architektuře ano. Pořád získávám zkušenosti, jsem na počátku své kariéry. Z naší pirátské iniciativy vznikla ve Dvoře Králové architektonická komise, do které jsem si vybral svůj tým, který se skládá z odborníků na výstavbu a architekturu. V této komisi budeme probírat témata, která se týkají rozvoje města. Jedním z mých cílů je také zařídit kancelář architekta města, který by měl fungovat společně s architektonickou komisí.

 

Piráti zdůrazňují, že vedou nízkonákladovou a efektivní volební kampaň. Jakým způsobem jste pojali kampaň u vás?

Kampaň jsme pojali velmi decentním způsobem. Vedení se ujal především Jiří Prouza, který byl lídrem kandidátky. Myslím, že jsme do kampaně dali energii a byli jsme vidět. Nešlo ale o do očí bijící kampaň. Výsledek byl spíše způsoben tím, kdo je jak známý. Já jsem se stal zastupitel na základě preferenčních hlasů, kandidoval jsem ze čtvrtého místa, proto jsem ani nečekal, že bych mohl být zvolen. Z výsledků jsem byl příjemně překvapený.

 

Ve městě je aktuální debata ohledně výstavby nové průmyslové zóny a továrny Karsit. Jak se k tomuto projektu stavíte vy?

Myslím, že ke stavbě továrny určitě dojde. Lidé z okolí si ale stěžují, že projekt bude mít dopad na životní prostředí, což je třeba řešit. Rozhodně je ale dobře, že do malého města jako je Dvůr Králové přicházejí investoři. Pokud budou takové továrny vznikat i nadále, je potřeba řešit i otázku bydlení. Především pro mladé lidi. Ti v našem městě už teď nemají kde bydlet, což vede k odlivu mladých. V budoucnu bychom rádi řešili i práci pro mladé. Zásadní bude i nově vznikající úsek dálnice. Tím se zlepší doprava nejen za prací do Hradce Králové.

 

Kolik mandátů byste chtěli získat v dalším volebním období?

Růst bychom samozřejmě chtěli, cílem jsou alespoň tři mandáty. Máme založenou trutnovskou poradní buňku, kam se obracíme pro rady a sdílíme s nimi zkušenosti.

 

Děkuji za rozhovor

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Atina Kiriakovská

Štítky: #architektura #Královéhradecký kraj #územní plán #zastupitelstvo

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.