Média

Regulace prostituce může přinést miliardu do rozpočtu navíc

21. 02. 2019 | 2 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů, včera na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně představil základní podobu regulace prostituce. Omezením šedé ekonomiky, trestné činnosti a zdravotních rizik může stát získat miliardu korun.
 

mapa prostituce Evropa

Prvním krokem k regulaci je vypovězení Úmluvy o potlačování obchodu s lidmi a využívání prostituce druhých osob. Smlouva, kterou podepsali roku 1950 zejména státy východního bloku, znemožňuje regulaci, a proto ji řada západních států vůbec nepodepsala. V Rakousku, Německu a Maďarsku se uplatňuje model regulace, ve většině států bývalého socialistického bloku plošný zákaz. „Poskytování sexuálních služeb je dnes samo o sobě legální a právním řádem trpěné. Postihovány jsou související negativní jevy jako kuplířství a obchod s lidmi, ale také běžné nevěstince. Z průzkumů přitom víme, že zkušenost s placením za sex má každý šestý muž v ČR. My navrhujeme, aby zakázaná byla pouze prostituce nedobrovolná nebo porušující pravidla regulace,“ uvádí paradoxní situaci v ČR Jakub Michálek.

Aktuálního stav a důsledky regulace navrhované Piráty.

 

Návrh usnadní začleňování osob provozujících prostituci do společnosti a má omezit stigmata s touto činností spojená. Dnes se potýkají s celou řadou problémů, které se dotýkají i jejich rodin. Provozovatelé sexuálních služeb nemohou prokázat legální zdroj příjmů, což znemožňuje pořízení hypotéky, mnoho těchto osob neřeší sociální pojištění. „Počet pracovníků v sexbyznysu se v ČR odhaduje na 13 tisíc osob, z toho je zhruba 7 300 matek samoživitelek. Miliarda korun ročně, kterou na regulaci nevěstinců vydělala státní kasa v Maďarsku, by u nás dokázala zajistit obědy pro 100 000 školáků ze sociálně slabých rodin,“ uvádí statistická čísla neziskové organizace Rozkoš bez rizika Jakub Michálek.

Na diskusi návrhů a tezí popisujících žádoucí způsob regulace se podíleli zástupci policie, erotického průmyslu a neziskového sektoru. Návrh má podporu neziskových organizací jako Rozkoš bez rizika, Ulice Plzeň, Network East West a dalších, které zaslaly k návrhu společné stanovisko. Pro návrh Piráti získali podporu poslanců několika sněmovních stran: ANO, ODS, ČSSD, podpis přislíbili i členové TOP 09.

Parlamentní institut uvedl, že vypovídaná úmluva již byla nahrazena modernějšími smlouvami a s vypovězením souhlasí také Ministerstvo zahraničních věcí ČR. Pokud návrh usnesení projde Sněmovnou, vláda do roku předloží návrh na výpověď mezinárodní smlouvy Parlamentu a Ministerstvo vnitra ČR zpracuje zákon o regulaci prostituce, takže by mohl začít platit ještě v tomto volebním období. 

 

Teze k regulaci poskytování sexuálních služeb za úplatu.

Studie parlamentního institutu o provázanost Úmluvy o potlačování obchodu s lidmi a využívání prostituce druhých osob s ostatními mezinárodněprávními nástroji.

Studie parlamentního institutu o možnostech postihu prostituce a činností s ní souvisejících v České republice.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #celostátní #Finance

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.