Kauzy

Pirátům jde o zdraví obyvatel Pardubic, náměstkyni pro životní prostředí o zájmy elektrárny

14. 02. 2019 | 5 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Pardubičtí Piráti prosazují, aby město odmítlo udělení výjimek na vypouštění emisí oxidů dusíku a rtuti pro Elektrárnu Chvaletice. Jejich návrh na lednovém zastupitelstvu neprošel. Místo toho vedení města v čele s ANO pro zastupitele uspořádalo prezentaci vlastníka elektrárny, firmy Sev.en EC. Stejná společnost se nedávno stala novým sponzorem pardubického hokejového klubu, který se potýká s velkými finančními problémy.

Chvaletice

Na seminář, konaný za účelem informovat zastupitele o dané problematice, však byli pozváni pouze zástupci chvaletické elektrárny. S negativní reakcí ANO se totiž setkala i snaha Pirátů o to, aby se semináře zúčastnili rovněž nezávislí odborníci z akademického prostředí. „Paní náměstkyně Dvořáčková (ANO) opakovanou výzvu Pirátů odmítla s tím, že názor navrhovaných expertů je přece všem dávno známý a seminář není diskuzní fórum. Přitom sama přes deklarovanou snahu účast odborníků nezajistila,” popsal marné úsilí o zajištění objektivity Jakub Kutílek, zelený zastupitel zvolený za Piráty.

Firma Sev.en EC žádá o povolení výjimek krajský úřad. Město Pardubice je účastníkem řízení a jeho úkolem je hájit zájmy města a jeho občanů. Zastupitelstvo bude o postoji k udělení výjimek znovu hlasovat 21. 2. 2019. „V lednu se mnozí zastupitelé hlasování zdrželi, protože neměli dostatek informací k tomu, aby se zodpovědně rozhodli. Právě proto se konal tento seminář. Ale jeho formát byl nastaven jako jednostranná prezentace firmy Sev.en EC, “ popsal průběh semináře pirátský zastupitel Ondřej Karas. Všichni přítomní zástupci Pirátů se snažili svou aktivní účastí v diskuzi debatu vyvážit.

Vedení města pojetím semináře vytváří dojem, že důležitější jsou pro něj finanční zájmy soukromé firmy než zájmy obyvatel Pardubic. Zástupci elektrárny přitom potvrdili, že v případě neudělení výjimky by potřebné investice do technologií zajišťujících splnění schválené regulace učinili. „Je naprosto nepřijatelné, aby město ustupovalo nebo dokonce pomáhalo soukromé firmě v jejím záměru ušetřit na úkor zdraví jeho obyvatel,” doplnila Lenka Španihelová, pardubická zastupitelka Pirátské strany. Navíc hrozí, že bude-li výjimka chvaletické elektrárně udělena, může se stát nebezpečným precedentem ohrožujícím ovzduší v celé České republice

Elektrárna měla být v souladu se Státní energetickou koncepcí a strategií ČEZ uzavřena v roce 2016 jako jedna z nejzastaralejších v Česku. Nový vlastník s cílem prodloužit provoz elektrárny zahájil dílčí rekonstrukci. Již v této době měl ovšem informace o tom, že se připravuje přísnější regulace. Na části elektrárny však ve snaze ušetřit provedl modernizaci nedostatečnou a spolehl se na to, že legislativa nebude přijata nebo získá výjimku. Aby opět ušetřil, o výjimku nyní dokonce žádá i na část elektrárny, do které zatím neinvestoval.

 

Kontakt:
Ondřej Karas
Předseda zastupitelského klubu Pirátů Pardubice
E-mail: ondrej.karas@pirati.cz
Telefon: +420 733 519 515

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Ondřej Karas

Štítky: #Pardubický kraj

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.