Odborně

Piráti chtějí dát kupujícím více času na zaplacení daně z nabytí nemovitosti

14. 02. 2019 | 2 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Cena nemovitostí dlouhodobě roste, což značně omezuje dostupnost bydlení. Od 1. listopadu 2016 vstoupila v platnost novela zákona o dani z nabytí nemovitých věcí, která nově stanovila, že tuto daň platí pouze kupující nemovitosti. Podle legislativy platné do 31. října 2016 platil daň zpravidla prodávající, nový majitel pouze ručil za to, že daň prodávající skutečně zaplatí, ačkoli neměl žádnou možnost jej k tomu donutit. Pokud své povinnosti nesplnil, musel kupující uhradit daň státu za něj.
 

Martínek Holomčík

Daň z nabytí nemovitých věcí je splatná formou zálohy hrazené nejpozději ke dni vypršení lhůty pro podání daňového přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí. Daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí je poplatník povinen podat nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, v němž byl v katastru nemovitostí proveden vklad.

Pro mnohé kupující obtížné shromáždit dostatek prostředků potřebných ke koupi nemovitosti – často pomocí hypoték a jiných půjček. Navíc poté musejí tito kupující v krátkém časovém horizontu obstarat dostatečné prostředky potřebné k uhrazení této daně ve výši 4 % hodnoty nemovitosti. Pozměňovací návrh poslanců Tomáše Martínka a Radka Holomčíka tuto krátkodobou platební neschopnost řeší posunutím splatnosti daně z nabytí nemovitých věcí. Nově by, dle pozměňovacího návrhu, došlo k prodloužení lhůty pro podání daňového přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí o 3 měsíce.

„Navržená úprava vychází vstříc většině společnosti. Odhadujeme, že díky pozměňovacímu návrhu by se na straně státu mělo také snížit procento nedoplatků daně a tedy také náklady na administrativu spojenou s vymáháním daně a případnými sankcemi,“ uvádí poslanec Tomáš Martínek.

Díky této úpravě tak budou mít kupující více času na obstarání prostředků k uhrazení své daňové povinnosti. Stát změnou není připraven o prostředky z výběru daně, pouze se o 3 měsíce posune cashflow státu, která se navíc v dalších letech opět srovná. Přidanou hodnotou je podpora zpřístupnění vlastního bydlení více občanům.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Lukáš Forýtek

Štítky: #celostátní #daně #Finance #Nemovitost #Radek Holomčík #sněmovna #Tomáš Martínek

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.