Reportáže

Informace předsedy Podvýboru pro informační technologie a dávkové systémy Lukáše Koláříka

08. 02. 2019
Sdílet na Facebooku Tweet

Proč chce vláda eNeschopenku až za rok a proč bude povinná? Co si o tom myslí lékaři? Kdo podepsal opční smlouvu s firmou OKsystem za MPSV? A v jakém stavu jsou IT systémy tohoto ministerstva? To zajímalo poslance Pirátů Lukáše Koláříka, který svolal na úterý 5. února schůzi Podvýboru pro IT a dávkové systémy, kterému předsedá. Průběh jednání podvýboru zachycuje jeho report.

Kolářík Sněmovna

Výbor pro sociální politiku PSP ČR

Informace předsedy Podvýboru pro informační technologie a dávkové systémy Lukáše Koláříka

 

K tématu situace v oblasti IT jsem dne 5. února (tedy předevčírem) svolal Podvýbor pro IT a dávkové systémy.

 

Mimo ostatních hostů, kterých bylo hojně, se zúčastnily za MPSV zastupující náměstkyně pro sekci ICT a ekonomiku magistra Bočková, zastupující náměstkyně pro sekci pojistných systémů a nepojistných dávek magistra Jirková a státní tajemnice doktorka Štegmannová.

 

Za ČSSZ přišel ústřední ředitel magistr Boháček. Za Úřad práce generální ředitelka doktorka Sadílková. Přítomní byli i zástupci lékařů a to konkrétně prezident České lékařské komory doktor Kubek, za Sdružení praktických lékařů doktor Bartoš a pan doktor Mucha. V rozpravě také vystoupili pánové Károly a Zavadil.

 

Program 4. schůze podvýboru obsahoval tyto tři body:

  • eNeschopenku,
  • personální změny na MPSV,
  • aktuální situaci v oblasti IT MPSV.

K prvnímu bodu (eNeschopenka): Zástupci lékařů se ostře vyhranili proti zavedení povinnosti eNeschopenky jako celku. Jejich názorem je, že pokud bude zavedena nepovinná a úplná eNeschopenka tak, jak vznikala v průběhu roku 2017/18, tak ji lékaři začnou využívat sami. Digitalizace je tady totiž zejména kvůli zjednodušení práce. Lékaři nadále zásadně odmítají tzv. první etapu eNeschopenky s povinným nasazením od 1. 7. 2019 kvůli její nedokonalosti – zejména jim vadí korelace digitální a papírové verze eNeschopenky, kterou dnes využívá asi jenom tisícovka lékařů. Lékaři se taky nechali slyšet, že tuto etapu využívat nebudou i přes zákonnou povinnost.

 

Co se týče harmonogramu příprav, ústřední ředitel Boháček ujistil přítomné, že ČSSZ je připravena eNeschopenku zrealizovat, ale nemají konkrétní harmonogram kvůli nejistotě, co bude s právním předpisem, tedy se současným sněmovním tiskem č. 333. Nicméně potřebují alespoň čtyři měsíce na přípravu, což by znamenalo, že by se musel tento tisk schválit nejpozději do března 2019 tak, aby se stihl termín nasazení uvedený v zákoně. Z tohoto důvodu zdá se být realizace první etapy eNeschopenky v termínu jako nereálná. Mezi lékaři panuje shoda na tom (a Piráti to podporují), že by se měla tzv. první etapa s povinností od 1. 7. zrušit úplně a uvolněné personální i finanční prostředky by měly být alokované na vývoj druhé etapy - tedy plnohodnotné eNeschopenky. K tématu eNeschopenky je také avizovaný další kulatý stůl, který se bude konat příští týden.

 

K druhému bodu (personální změny): Tajemnice Štegmannová nás informovala o tom, že se snaží uvolněné pozice náměstků, které jsou v současné době zastoupené pověřením, inzerovat mj. na portálu jobs.cz - klíčová je v tomto ohledu právě systemizovaná pozice náměstka pro ICT a ekonomiku, kterou v současné době zástupně vykonává magistra Bočková. Na nutnost rychlého nalezení odborného náměstka na tuto pozici upozorňují i tajné služby, protože nemají partnera s kterým by mohli danou problematiku řešit. Žádný z vedoucích pracovníků totiž nemá patřičnou bezpečnostní prověrku. Informace o výběrovém řízení ovšem chybí na stránkách ministerstva.

 

Ke třetímu bodu (aktuální situace v IT): MPSV realizuje další pracovní skupinu složenou ze zástupců ČSSZ, Úřadu práce a náměstků, která bude mít za úkol realizovat přechod na nové agendové systémy, a vedle toho kontrolovat harmonogram a rozpočet projektu. Schůze této skupiny je avizovaná na druhou polovinu února. Zastupující náměstkyně Bočková rovněž slíbila poskytnutí dokumentu, který shrnuje rozpočtové krytí projektů v tomto roce.

 

Diskuze se také točila kolem prodloužení kontraktu s firmou OKsystem na konci minulého roku, který podepsala pověřená náměstkyně Bočková. Při té příležitosti jsem komentoval její nestandardní kariérní postup z pozice vedoucí oddělení v den podpisu opce v hodnotě miliardy korun. Obzvláště v kombinaci s tím, že panuje podezření o nezákonnosti takového prodloužení kontraktu, které shledává ve své zprávě i NKÚ, tento právní akt vyvolává řadu otázek.

 

Projednával se také postup ohledně klíčového projektu IS DAV II, kde zástupci ministerstva uvedli, že byla výherci výběrového řízení firmě DXC Technology tato informace doručena a bude zakázku realizovat. Ve smlouvě je ovšem uveden termín realizace až 25 měsíců. Tuto dobu nepokrývá prodloužený kontrakt s firmou OKsystem a mohlo by to v budoucnu způsobit další problém. Zástupci ministerstva také uvedli, že uvažují i nad variantou vrátit se k výběrovému řízení IS DAV I , které vyhrála společnost OKsystem, ale ministerstvo jí nakonec smlouvu z důvodu nesoučinnosti vypovědělo na konci roku 2017. Tento pokus o smír se společností OKsystem by znamenal obrat situace o 180 stupňu, protože doteď byla strategie ministerstva firmu OKsystem nahradit a zbavit se tak závislosti na tomto dodavateli. Tyto závislosti jsou kritizovány i ve zprávě BIS.

 

Na 4. Schůzi podvýboru pro IT a dávkové systémy nebylo přijato žádné usnesení.

 

Další zdroje:

Veřejné zdroje:

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #IT zakázky #Lukáš Kolářík #MPSV #sociální politika

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.