Aktuality

Výběr lokality pro úložiště jaderného odpadu odložen do ukončení geofyzikálních výzkumů

04. 02. 2019
Sdílet na Facebooku Tweet

Ve středu 30. ledna rozhodla Rada SÚRAO (Správa úložišť radioaktivních odpadů) o odložení rozhodnutí o snížení počtu míst pro hlubinné úložiště jaderného odpadu. Mělo se jednat o zúžení vybraných lokalit z devíti na čtyři. Toto rozhodnutí podmínila Rada SÚRAO dokončením geofyzikálních výzkumů v širším okolí vytipovaných lokalit.
 

jadernaelektrarna

Na Vysočině se to týká hned čtyř oblastí: Hrádek u Dolní Cerekve, Horka u Budišova, Kraví hora u Stříteže a Na Skalním u Jaroměřic nad Rokytnou. I když energii z jádra využíváme všichni, je zřejmé, že ne každý by stál o úložiště radioaktivního odpadu ve svém okolí. Je proto pro SÚRAO výzvou zlepšit svou komunikaci směrem k občanům dotčených obcí a zapracovat na větší transparentnosti celého procesu.

Pokud jde o samotnou potřebu budování hlubinného úložiště, tvrdíme, že je nutné se oprostit od tohoto konzervativního přístupu a vzít v úvahu i další možný technologický rozvoj. Za 40 let, kdy by se mělo ukládání odpadu přesunout pod zemský povrch, se může objevit efektivnější způsob zpracování či ukládání vyhořelého paliva. V tuto chvíli je však zřejmě nutné připravit si tuto “pojistku” pro případ, že skutečně nebude jiné možné využití odpadu. Preferujeme nicméně, aby se například přepracoval koncept nakládání s radioaktivními odpady tak, aby na vyhořelé jaderné palivo nebylo nahlíženo jako na odpad, ale co nejdéle jako na znovu využitelnou surovinu.   

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: KS Vysočina

Štítky: #energetika #Kraj Vysočina #Krajské sdružení Vysočina #odpad

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.