Odborně

Piráti navrhli prodloužit lhůtu pro placení daně z nabytí nemovitosti

22. 01. 2019 | 8 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Poslanci Tomáš Martínek a Radek Holomčík předložili návrh na prodloužení termínu pro platbu daně z nabytí nemovité věci o 3 měsíce. Tato úprava vychází vstříc všem obyvatelům, kteří si pořizují vlastní nemovitost.

daň z nemovitosti

1. listopadu 2016 vstoupila v platnost novela zákona o dani z nabytí nemovitých věcí. Touto úpravou se stanovilo, že nově platí daň z nabytí nemovitých věcí pouze kupující nemovitosti. Podle legislativy platné do 31. října 2016 platil daň zpravidla prodávající, nový majitel pouze ručil za to, že daň prodávající skutečně zaplatil, ačkoli neměl žádnou možnost jej k tomu donutit. Pokud své povinnosti nesplnil, musel kupující uhradit daň státu za něj.

Daň z nabytí nemovitých věcí je splatná formou zálohy hrazené nejdéle ke dni vypršení lhůty pro podání daňového přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí. Daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí je poplatník povinen podat nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, v němž byl v katastru nemovitostí proveden vklad.

Cena nemovitostí dlouhodobě roste. Mnoho kupujících tak při koupi nové nemovitosti vynaloží veškeré své prostředky pro pořízení dané nemovitosti, tito kupující poté mají problém v krátkém časovém horizontu obstarat dostatečné prostředky potřebné k platbě této daně. To může způsobovat zbytečné problémy v rámci nedoplatků a sankcí i lidem, kteří jsou jinak řádnými daňovými poplatníky.

Návrh pirátských poslanců prodlužuje lhůtu pro podání daňového přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí o 3 měsíce. Díky této úpravě tak budou mít kupující více času na obstarání prostředků k uhrazení své daňové povinnosti. Stát změnou není připraven o peníze, pouze se o 3 měsíce posune cashflow státu, která se navíc poté opět srovná. V prvním roce zavedení je proto možné, že se sníží výběr této daně, a to maximálně o 25 %. Stát o tuto část nepřijde, pouze ji obdrží až v roce následujícím, ve kterém již výběr bude na standardní výši nebo pravděpodobně i vyšší, protože tato úleva může pomoci mnoha kupujícím, kteří tak mohou uskutečnit více transakcí, ze kterých budou odvádět daň. Zavedení této změny je proto vhodné provádět nyní, kdy má ekonomika rostoucí tendenci.

Tato úprava vychází vstříc většině společnosti. Díky této úpravě by se na straně státu mělo také snížit procento nedoplatků daně, a tedy i náklady na administrativu spojenou s vymáháním daně a případnými sankcemi.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Tomáš Martínek

Štítky: #daně #Finance #Nemovitost #Radek Holomčík #Tomáš Martínek

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.