Odborně

Jednání o copyrightu v Radě EU narazila

21. 01. 2019 | 2 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Rada EU v pátek 18. ledna 2019 striktně odmítla vyjednávací mandát, který měl specifikovat pozici členských států Unie před předpokládaným posledním kolem jednání s Evropským parlamentem, píše Politico. Národní vlády se nedokázaly dohodnout na společném názoru na dva nejkontroverznější body nové legislativy – článek 11, známý jako „daň z odkazu“, a článek 13, podle kterého by musely online platformy filtrovat nahrávaný obsah a pokusit se tak předcházet porušení copyrightu.
 

copyright

Celkem 11 zemí hlasovalo proti kompromisnímu textu, který již dříve tento týden navrhla předsedající rumunská rada: Německo, Belgie, Nizozemí, Finsko a Slovinsko, které nesouhlasily už s minulou verzí směrnice, a také Itálie, Polsko, Švédsko, Chorvatsko, Lucembursko a Portugalsko. S výjimkou Portugalska a Chorvatska je o všech těchto vládách známo, že články 11 i 13 podle nich nedostatečně chrání práva uživatelů. Současně pak některé skupiny majitelů práv, pro které by měla být nová směrnice výhodná, odmítají článek 13.

Tento překvapivý obrat neznamená konec daně z odkazu nebo cenzorské mašinérie, ale snížila se tím pravděpodobnost schválení nové směrnice o copyrightu před evropskými volbami v květnu. Předsedající rumunská rada bude mít příležitost navrhnout nové znění směrnice a získat pro něj kvalifikovanou většinu. Vzhledem k vzrůstajícímu odporu na obou diskutujících stranách to ale bude velmi obtížný úkol.

Výsledek dnešního hlasování Rady EU je také důkazem, že pokud se na reformu copyrightu zaměří veřejnost, může to mít důležitý vliv. V nadcházejících týdnech je nesmírně důležité nepolevit v tlaku – je potřeba, aby nejnebezpečnější prvky nových copyrightových pravidel byly striktně odmítnuty.

Původní článek pirátské europoslankyně Julie Redy naleznete zde.

 

Text přeložil Zdeněk Strnad.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Julia Reda

Štítky: #autorská práva #copyright #Evropská unie #Julia Reda

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.