Archiv

BSA: Pro polovinu lidí je softwarové pirátství legitimní

14. 09. 2011
Sdílet na Facebooku Tweet

  Podle nového průzkumu veřejného mínění, který podnikla společnost BSA, se téměř polovina respondentů z České republiky hlásí k softwarovému pirátství. BSA proslula podivnými praktikami, kdy vyzývala firmy k udávání konkurence a posílala hromadné letáky. BSA je odnož Microsoftu, který do ní „outsourcuje“ špinavou práci a negativní publicitu.

bsa

BSA vede celosvětovou kampaň proti softwarovému pirátství. Tato kampaň má zapůsobit na lidi, aby si kupovali software. Působí jednak na city, že pirátství je něco špatného, jednak hrozí soudy a vysokými pokutami. Statistika je navíc zkreslená tím, že firmy jako Microsoft mají pirátství jako svou obchodní strategii. Využívají pirátské kopírování k tomu, aby si uživatel na Windows zvykl a pak se ho snaží donutit, aby firmě platil.

Stahování softwaru z výměnných sítí považuje za legitimní 45 % Čechů. Pokud se skoro polovina lidí domnívá, že zákon je napsaný špatně a že stahování softwaru by mělo být legální stejně jako stahování hudby a filmů, pak bude patrně problém v zákoně, nikoliv v těchto lidech.

Výsledky průzkumu ukazují vysokou vyspělost a digitální gramotnost české populace, která pro počítačové programy nechodí do obchodu, ale normálně si je stáhne z webu. Studie BSA jsou často kritizovány jako neobjektivní a zavádějící; celou analýzu si můžete přečíst na webu Pirátské strany.

Tomu odpovídá i reakce zpravodajských webů, které v zásadě odmítly laciný titulek analýzy Polovina Čechů krade, který vymyslel ředitel BSA Hlaváč. Od té doby, co BSA lživě pomluvila firmu za používání software bez licence a musela být zlikvidována, protože nebyla schopna nahradit škodu, živoří BSA na hraně právní existence; v ČR ani nemá právní subjektivitu.

BSA stále spoléhá na to, že si Microsoft udrží monopol a že díky udavačství a strašení uživatelů bude vybírat další a další peníze za zkopírované disky. Monopolu několika firem na kopírování programů odzvonilo. Rozpad tzv. duševního vlastnictví není žádná pohroma, je to prostě fakt daný novými technologiemi. Z průzkumu vyplývá, že softwareové společnosti nebudou tržit ze samotného kopírování, ale spíš z technické podpory a jiných služeb.

Autor je členem komise pro kopírování a Internet Pirátské strany.

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Jakub Michálek

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.