Komentáře

Ivan Bartoš: Palach toužil po pravdě

16. 01. 2019 | 5 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Dnes si připomínáme 50 let smutného výročí od zoufalého činu upálení se studenta filosofické fakulty Jana Palacha. Nepřísluší mi interpretovat čin někoho jiného. Naštěstí právo na informace předpokládá možnost jít přímo ke zdrojům a respektovat jejich hodnotu. Jan Palach po sobě zanechal dopis podepsaný jako “Pochodeň číslo 1”.

Ivan u Palachova pomníku

V dopise Palach píše, že se československý národ ocitl na “pokraji beznaděje” a svůj zoufalý čin vykonává proto, aby byly splněny dva požadavky:

  1. okamžité zrušení cenzury
  2. zákaz rozšiřování “Zpráv”

Zatímco bod 1) odkazuje k potlačování opozičních názorů totalitním režimem, bod číslo 2) je neméně důležitý: odkazuje totiž ke kolaborantskému tisku šířenému okupačními vojsky. Útok na pravdu tedy není jen její odmítání, tajení či umlčování. Útok na pravdu je i záměrné šíření lží.

Palach není jediný Jan v českých dějinách, jehož úsilí o život v pravdě je spojeno se smrtí v plamenech. Milujte se, pravdu každému přejte, zní známý citát Jana Husa. Také z něj je evidentní, jak byla právě pravda důležitá i pro otce husitství o mnoho staletí dříve. Pravda je totiž nadčasová a život ve lži se nedá vydržet dlouho. V to věřím já a v to věříme i my jako Piráti. Právo na informace a úsilí o vzdělanou, svobodnou a informovanou společnost jsou základem našeho programu a jedním z důvodů, proč jsme vznikli. Právo na informace je základem, z kterého může růst vzdělaná společnost. A vzdělaná společnost je tou nejlepší pojistkou demokracie.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Ivan Bartoš

Štítky: #celostátní #Ivan Bartoš #výročí

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.