Komentáře

10 tipů na novoroční čtení od Pirátů!

04. 01. 2019 | 6 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Zeptali jsme se pirátských poslanců, jaká kniha je za uplynulý rok nejvíc obohatila. Výsledkem jsou oddechové i náročnější tipy na čtení. Třeba se necháte inspirovat i vy!

 

knihy 2018

Cory Doctorow: Information doesn´t want you to be free

Doporučuje Ivan Bartoš

Zajímavá publikace, ke které se Ivan rád vrací, je kniha filosofa a futurologa Cory Doctorowa. Velmi zajímavý pohled na technologie z pohledu 21. století a změn paradigmat v informačním světě.

 

Steven Sloman/Philip Fernbach: The Knowledge Illusion: Why we never think alone

Doporučuje Olga Richterová

Kniha z roku 2017 od dvou kognitivních vědců, kteří popsali, jak málo víme o sdílené (komunitní) povaze našich znalostí. Informační toky a myšlení se odehrávají také v sféře davu a my si ani neuvědomujeme, co vše ve skutečnosti nevíme. Fascinující a klíčové pro fungující demokracii.

 

Richard Adams: Daleká cesta za domovem

Doporučuje Mikuláš Ferjenčík

Jedná se o podobenství, které líčí cestu králičí kolonie za svobodou. Ačkoliv poprvé dílo vyšlo před více než 45 lety, jsou motivy v něm obsažené stále aktuální. Příběh provázejí pletichy, intriky a hrdinové musí čelit nebezpečím, které přináší cesta za jejich novým domovem. Kniha byla v roce 1978 zpracovaná do podoby animovaného filmu. Pro svůj přesah je obojí vhodné pro dospělé i menší diváky a čtenáře.

 

Jaroslav Spurný: Jací jsme dnes

Doporučuje Olga Richterová

Průřez naší nedávnou minulostí i hořkou současností, připomínka bolestných kauz, ale i naděje, že investigativní novinářská práce pomáhá zabraňovat tomu, aby se nejrůznější společenské kauzy nemnožily.

 

Timothy Snyder: Tyranie

Doporučuje Ivan Bartoš

Kniha novináře a intelektuála Timothy Snydera o 20 lekcích, které si každý z nás může odnést z 20. století. Taková spíše jednodušší “kuchařka” pro ty, kteří se chtějí zasadit o svobodnější společnost, ale také vyvarovat se autoritářským tlakům.

 

Erik Tabery: Opuštěná společnost

Doporučuje Petr Třešňák

Kniha známého českého novináře odpovídá na spoustu otázek o současné společnosti: jak jeden tweet může změnit její směřování, co je to vůbec svoboda a demokracie a jak se změnil jejich význam za posledních 30 let. Rozhodně kniha, kterou by asi každý měl přečíst a odpovědět sám sobě, kam tato země směřuje a kam by směřovat měla.

 

Miloš Gregor/Petra Vejvodová: Nejlepší kniha o fake news dezinformacích a manipulacích!!!

Doporučuje Tomáš Martínek

Kniha se snaží čtivou formou zvyšovat mediální gramotnost. Zábavně informuje o dříve šířených dezinformacích a dává čtenáři tipy, jak rozpoznat manipulaci a jak se jí bránit. Po přečtení jsem knihu daroval mé známé, která pracuje jako středoškolská učitelka, aby ji mohla používat pro svoji výuku nebo potřeby školní knihovny.

 

K. Hvížďala, J. Přibáň: Hledání dějin

Doporučuje Lenka Kozlová

Doporučuji každému doplňovat a rozšiřovat si pohledy na minulost, dá se v ní hledat klíč k pochopení současnosti. Kniha je výborným studijním materiálem k výročí vzniku republiky, formou dialogu provede čtenáře uzlovými body naší historie od 9. do 21. století.

 

Encyklika papeže Františka "Laudato Si"

Doporučuje Radek Holomčík

Velice inspirující čtení, poselství vybízející (mimo jiné) ke změně našeho postoje k životnímu prostředí. Mohu doporučit každému bez ohledu na vyznání, komu není lhostejný osud naší země (respektive Země) a kdo se zajímá o životní prostředí.

 

James S. A. Corey: Expanze - Vzestup Persepole

Doporučuje Dana Balcarová

Proč si neokořenit faktografickou literaturu troškou sci-fi? Co třeba takto: na vyčerpané Zemi žije většina obyvatel bez pracovního uplatnění na podpoře. Celou Expanzi prostupuje stín, který zažíváme i dnes; neschopnost lidstva myslet strategicky, ale zároveň nechybí naděje vkládaná v lidské schopnosti a hodnoty.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #kultura

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.