Média

Přehled návrhů Pirátů na propůjčení a udělení státních vyznamenání

12. 12. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Prezident Miloš Zeman v neděli 28. října ocenil na Pražském hradě 41 významných osobností. Jsme rádi, že mezi vyznamenanými byla také jména, které navrhl vyznamenat Pirátský poslanec a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal. Mezi oceněnými jsou: Prof. MUDr. Martin Filipec, CSc., oftalmolog a vědec, dále snowboardistka a alpská lyžařka Ester Ledecká a fotbalový brankář Petr Čech.

vyznamenání

Vojtěch Pikal navrhl na vyznamenání:

 

Prof. MUDR. Martin Filipec, CSc. – Řád Tomáše G. Masaryka I. třídy

Prof. MUDr. Martin Filipec, CSc. je český oftalmolog a vědec, který se zaměřuje na oční imunologii a zevní choroby oka. V mikrochirurgii především na transplantaci rohovky, chirurgii šedého zákalu, glaukomu a rekonstrukční chirurgii předního segmentu oka. Věnuje se také na léčbu dioptrickým vadám. V roce 2001 založil Oční tkáňovou banku při Všeobecné fakultní nemocnici v Praze a také oční kliniku Lexum (1993), jednu z největších ve střední Evropě. Zúčastnil se také několika zahraničních pracovních misí v rozvojových oblastech světa. V roce 1997 ošetřoval příslušníky kmenů Samburu a Turkana v italské misijní nemocnici vesničky Wamba (Keňa). Následující rok 1998 navštívil oblast Sierra Parima na hranicích Brazílie a Venezuely, kde monitoroval incidenci oční slepoty (onchocerkiázy) v okolí jednoho z přítoků Orinoca mezi indiány kmene Yanomami. V roce 2005 se podílel na humanitárním projektu Adžamal v Afghánistánu. V Kábulu transplantoval rohovku chlapci tohoto jména a zaškolil místní specialisty. Od té doby se do Kábulu několikrát vrátil v rámci vzdělávání místních lékařů.

 

Ester Ledecká – Medaile Za zásluhy I. stupně

Ester Ledecká je česká snowboardistka a alpská lyžařka. Na Zimních olympijských hrách 2018 v Pchjongčchang získala dvě zlaté medaile, když nejprve vyhrála superobří slalom v alpském lyžování a o týden později ovládla paralelní obří slalom na snowboardu. Jako první sportovec v olympijské historii tak vyhrála na jedné zimní olympiádě disciplíny s různým vybavením. Po Anfise Rezcovové se stala druhou olympioničkou, která získala zlaté medaile ve dvou různých sportech, a vůbec první ženou, které se to podařilo na jedněch zimních olympijských hrách. Je i prvním českým alpským lyžařem, který vyhrál olympijské zlato, a prvním olympionikem v historii, startujícím v lyžařských i snowboardových disciplínách. Ve snowboardingu je také mistryní světa z paralelního a obřího paralelního slalomu. V letech 2016 a 2017 vyhrála anketu Král bílé stopy.

 

Josef Klíma Novinář Klíma si váží nominace na vyznamenání, od Zemana ho ale nechce. Vadí mu kauza Peroutka i napadání žurnalistů.

Josef Klíma je český investigativní novinář, spisovatel a televizní reportér. Je nositelem novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky (2006) a Ceny Jana Beneše (2009). Získal 5 ocenění TýTý za osobnost televizní publicistiky, jedno jako absolutní vítěz.

 

Petr Čech – Medaile Za zásluhy I. stupně

Petr Čech je český fotbalový brankář a bývalý reprezentant. V současnosti je brankářem anglického Arsenalu. Mistr Evropy hráčů do 21 let z roku 2002. V minulosti působil v týmech Viktorie Plzeň, Chmelu Blšany, Sparty Praha, Rennes a Chelsea FC. Všeobecně je považován za jednoho z nejlepších fotbalových brankářů na světě. Po Milanu Barošovi, Vladimíru Šmicerovi a Marku Jankulovském se stal v roce 2012 čtvrtým českým vítězem prestižní Ligy mistrů. Klubový rekord Chelsea FC v počtu vychytaných nul ve všech soutěžích, který držel s 208 čistými konty Peter Bonetti, překonal 11. ledna 2014. Je držitelem rekordu anglické Premier League v počtu vychytaných čistých kont. Ze všech fotbalistů má na kontě nejvíce zápasů za českou fotbalovou reprezentaci (celkem 124).

 

Daniel Vávra - nebyl oceněn

Daniel Vávra je český videoherní scenárista, designér a spolumajitel firmy Warhorse Studios. Mezi jeho nejznámější díla patří videohra Mafia: The City of Lost Heaven. Od roku 2011 pracoval na RPG hře Kingdom Come: Deliverance. Hra vyšla v únoru 2018 a hned velmi zaujala. Obsadila přední příčky herních hitparád v některých zemích Evropy.

 

Prof. Ing. Pavel Hobza, DrSc., FRSC, dr. h. c. – nebyl oceněn

Národní cenu Česká hlava za rok 2008 získal prof. Ing. Pavel Hobza, DrSc, FRSC za jeho celoživotní vědecký přínos v oblasti výpočetní a teoretické chemie. Proslulost si profesor Hobza získal především díky objevu nepravé vodíkové vazby. Tím vzbudil ve světové vědecké obci velký ohlas, neboť do té doby se předpokládalo, že v oblasti vodíkových vazeb není možné dojít k novým poznatkům. Profesor Hobza zpochybnil do té doby nejzákladnější dogma vodíkové vazby, a jeho teorii brzy potvrdily i laboratorní experimenty. K jeho dalším významným vědeckým počinům patří také objasnění role patrových interakcí v DNA a proteinech a také vysvětlení úlohy dispersní energie v biomakromolekulách.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Nela Chudová

Štítky: #celostátní #Vojtěch Pikal

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.