Svět

Markéta Gregorová: Předsedkyně evropských Pirátů o eurovolbách i vývoji pirátského hnutí

07. 12. 2018 | 4 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Během uplynulého víkendu si zvolila Evropská pirátská strana (PPEU) své nové vedení. Předsedkyní se stala brněnská Pirátka Markéta Gregorová, která dosud zastávala funkci místopředsedkyně a jednu z pozic místopředsedy obsadil poslanec Mikuláš Peksa. Markéty Gregorové jsme se zeptali na její působení v PPEU, nadcházející eurovolby a další plány.

Markéta Gregorová

Gratuluji ke zvolení předsedkyní Evropské pirátské strany. Jsi první českou zástupkyní, která povede evropské Piráty. Co bude tvým hlavním úkolem v následujícím roce?

Moc děkuji! Hlavní úkol je momentálně přirozeně dostat co nejvíce Pirátů do Evropského parlamentu – takže konkrétně největší díl práce padne směrem ke společnému programu a celoevropské kampani, ale také ke vzájemné informovanosti a propojenosti stran poté, co zástupce v europarlamentu budeme mít. Evropská pirátská strana ale není jen o zemích a stranách v Evropské unii. Proto se chci zaměřit i na zefektivnění komunikačních toků a výměně know-how či zkušeností mezi všemi Piráty a společně s předsednictvem nastavit směr, kterým bychom se dále měli ubírat, jelikož nás v tomto roce čeká vstupem vícero Pirátů do Europarlamentu dost zásadních změn.

Uplynulý rok jsi strávila v roli místopředsedkyně PPEU, na čem jsi pracovala?

Od konce dubna jsem primárně táhla koordinaci tvorby onoho společného programu pirátských stran do eurovoleb, která nyní finišuje. Musím říct, že jsem hrdá na to, kolik témat jsme pokryli. V roce 2014 jsem se podílela na tvorbě našeho prvního společného programu a je neskutečně moc vidět, jak jsme se jako hnutí vyvinuli. Každé téma mělo pracovní skupinu složenou z velkého množství lidí různých národností a přicházeli se skvělými nápady. Témata se oproti původnímu zaměření v roce 2014 na digitální agendu či copyright rozšířila například o zemědělství, dopravu, daně či dokonce vesmírný program. Vyrostli jsme.

Zároveň jsem společně s tehdejší předsedkyní vytvořila mediální strategii Evropské pirátské strany, jakožto bývalá markeťačka, a pro stranu založila transparentní účet – u českého Fia. To považuji za velký úspěch především proto, že koncept transparentního účetnictví, jako nabízí Fio, je téměř neexistující v jiných zemích a tak na to nebyl moc velký tlak z ostatních stran – prostě to neznali. Vyloženě jsem si tedy tento úkol urvala pro sebe, aby se to stalo a těší mě, že se to povedlo.

Hodně lidí mluví o Pirátské internacionále, ztotožňuje s ní i PPEU. Jak tyto dvě organizace spolupracují? Setkáváš se s předsedou internacionály Guillaumem Saolim a o čem jednáte?

Jako vedoucí Zahraničního odboru Pirátů mám v gesci reprezentování ve všech spřízněných mezinárodních organizacích, na zasedání PPI tudíž jezdíme. Musím uznat, že jsme se v posledních letech soustředili primárně na PPEU, jelikož PPI je zatím skutečně pouze zastřešující platformou. Jak se i my nicméně rozrůstáme a zahraničí zajímá více lidí ve straně, nominovali jsme letos do předsednictva dva české Piráty a byli jsme potěšeni, když byli všemi stranami zvoleni, kooperace i na této úrovni tedy bude do budoucna užší. Například čtvrtý ročník konference Think Twice, které PPI poskytuje záštitu, se z jejich popudu nejspíše bude konat v Praze, z čehož mám radost. S Guillaumem jsem se doposud setkávala pouze na každoročních zasedáních PPI, což znamenalo občas i jen online. Jednali jsme vždy hlavně o tom, co bylo na agendě daného setkání, či jak se daří švýcarským Pirátům.

Jak bys hodnotila práci svých předchůdců na pozici předsedů?

Má předchůdkyně, islanďanka Oktavía Hrund Jónsdóttir, PPEU neskutečně posunula. Je to úžasná žena, velice pracovitá a inteligentní. Primárně díky ní byla Evropská pirátská strana po lehké katarzi v předchozích letech konečně zaregistrována a nastartovalo se tedy i běžné fungování. Tato odpověď zároveň již naznačuje, že předchozí vedení nebyla moc funkční – není to však úplně jejich vinou. Pirátských stran je skutečně hodně a nějakou dobu trvalo, než jsme si důkladně vyříkali, jakou roli má PPEU plnit, kde jsou její hranice a jakým směrem se tedy ubírat. Zároveň i všechny strany potřebovaly čas na vlastní růst, aby ho mohly následně investovat směrem ven. To se teď daří.

V účasti ve volbách do Europarlamentu je ČR na dně žebříčku evropských zemí, kde budou Piráti kandidovat. Spatřuješ v tomto faktu problém a jak se případně zasadíš o vyšší účast v evropských volbách?

Spatřuji v tom problém principiální, leč statisticky to může nám jako straně teoreticky pomoci. Budu ale vždy raději za zájem lidí a vyšší volební účast, než pár procentních bodů navíc pro nás. Jde totiž o 60 až 80 % zákonů, které český parlament projednává – ty jdou z úrovně Evropské unie, a o ně nejeví zájem ani 20 % voličů. Což není jejich chyba, jelikož jim kvůli neaktivnosti množství europoslanců přijde Brusel vzdálený a nečitelný. Ráda bych v rámci kampaně, ale hlavně i po ní – což je to, na co mnoho europoslanců rezignuje – mnohem více tlačila do mediálního prostoru evropská témata, co děláme v Evropské parlamentu a informovala skrze různé kanály občany tak, aby se jim tato práce přiblížila a věděli, nač vše má europoslanec vliv. Ale jedná se přirozeně o běh na dlouhou trať – někdo ho však už musí začít.

Budeš sama kandidovat v eurovolbách? Jaké téma je podle tebe pro Evropu stěžejní?

Kandidovat do eurovoleb nakonec budu, a ráda bych z čelních pozic. Co se týče témat, je těžké nějaké označit za stěžejní – Evropu i svět nyní čeká mnoho výzev. Řeknu to tedy tak, že já osobně bych se nejraději věnovala tématu exportu zbraní do krizových oblastí, typicky přes jejich znehodnocování a prodej přes třetí země. Což vytváří paradox, kdy země, kam nyní utíkají lidé před válkou a vznikají kvůli tomu problémy i negativní nálady ve společnosti, se podílí skrze své zbraně na rozvracení daných států. Dalším tématem je pak přirozeně environmentální politika, jelikož mi není jedno, že planeta umírá.

Má témata mohou působit vzdáleně, ale máme samozřejmě množství kvalitních lidí i na témata bližší, jako je dvojí kvalita spotřebního zboží či danění v zemi generování zisku. Chceme pokrýt vše, co se nás může jako občanů České republiky i Evropy dotknout.

Ústředí PPEU je v Lucemburku, budeš tam pravidelně dojíždět?

Pro výkon mé funkce to není potřeba, z povahy mezinárodnosti hnutí se naprostá většina agendy vyřeší online; pravděpodobně tam však budu muset jet kvůli podpisu změn týkajících se předsednictva v rejstříku, kde je Evropská pirátská strana zaregistrovaná. Zároveň se tam 9. února opět setkají všichni evropští Piráti a slavnostně podepíšeme společný program do eurovoleb a započne celoevropská kampaň.

Lucemburští Piráti se letos poprvé dostali do parlamentu, podobně jako loni čeští. Navázali jste s nimi bližší spolupráci, podobně jako s Islanďany?

Ano, jsme s nimi v kontaktu a sdílíme zkušenosti z národních parlamentů, leč se nyní oba samozřejmě ještě zapracovávají. Plánujeme s nimi více věcí probrat právě na onom únorovém setkání v Lucembursku, které se koná tam mimo jiné právě i díky tomu, a samozřejmě díky jejich úspěchu.

Čeští Piráti pravidelně informují o možné cenzuře internetu, často zveřejňují články pirátské europoslankyně Julie Redy. Jste spolu v osobním kontaktu a probíráte také strategii pro eurovolby?

Jsme prakticky v každodenním kontaktu – skrze pracovní online nástroj, která celá její kancelář používá, Slack. Tam se denně diskutuje nad aktuální agendou a tu pak my zpracováváme, či nás na relevantní věci pro nás Julie přímo upozorní. V době projednávání kontroverzní směrnice o copyrightu byl ustanoven speciální pracovní tým pro toto téma.

Co se týče eurovoleb, vedoucí její kanceláře nám již předával informace o práci a fungování v Evropském parlamentu a plánujeme Juliu zapojit do naší kampaně i informování občanů, například ve formě Pirateconu. Jelikož však již Julia neplánuje znovu kandidovat, nezapojuje se samozřejmě do kampaně přímo.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů nejen v tomto volebním období.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #celostátní #Evropská unie #Markéta Gregorová

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.