Komentáře

Prezident poškozuje jméno českých zpravodajských služeb, říká Lukáš Kolářík

07. 12. 2018 | 3 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Kritika Miloše Zemana vůči Výroční zprávě BIS za rok 2017 není, vzhledem k jejímu obsahu, překvapivá. Překvapivý může být snad jen fakt, že jsme na vyjádření Hradu čekali celé tři dny. I proto bych si od vyjádření bývalého prognostika sliboval větší míru analytické kritiky namísto povrchního odsouzení a další spršky nadávek.

Lukáš Kolářík kancl

K části zprávy, v níž BIS varuje před rizikem, které představují příchozí migranti z muslimských zemí, se Zeman vyjádřil pochvalně – klasickým obratem „vždyť já to říkal“. Když ale zpráva v jiné části kritizuje rostoucí vliv Zemanových sponzorů kampaně z Ruska a hostitelů z Číny, najednou se jedná o plácání.

Čtení pasáží o rostoucím čínském a ruském vlivu zřejmě vyvolalo u Zemanových poradců zvonění v uších. Napojení poradce Zdeňka Nejedlého na ruské firmy je již notoricky známé. K tomu se v posledním týdnu přidaly informace o sponzoringu prezidentské kampaně lidmi, kteří působí ve firmách napojených na Putinova švýcarského právníka Fabia Delca. Jedna z takových firem dokonce provozuje trhy na Pražském hradě.

Najednou i Zemanova slova o tom, že se jezdí do Číny učit jak stabilizovat společnost, dostávají úplně nový rozměr. Ani čtyři návštěvy této rostoucí asijské země nedokázaly naplnit předpovědi bývalého prognostika o růstu investic v Česku. Přesto Čína zůstává pro Hrad jedním z nejdůležitějších diplomatických partnerů.

Bezpečnostní informační služba má u služeb spojeneckých států velmi dobré jméno. V tomto světle je kritika prezidenta tajné služby nejenom neopodstatněná, ale zároveň i nevhodná, protože poškozuje dobré jméno všech domácích služeb u zahraničních partnerů a znedůvěryhodňuje jejich činnost před širší veřejností.   

Výroční zpráva BIS zcela nové a překvapující informace nepřináší. Shrnuje je, strukturuje a dokládá na konkrétních příkladech a vazbách – to není málo. A také říká, že císař je nahý. A ten namísto toho, aby se oblékl, v exhibici ještě přidává a ostatní viní z toho, že jen špatně vidí.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Lukáš Kolářík

Štítky: #celostátní #Lukáš Kolářík #vnitro

Komentáře k článku

BIS, BIS, BIS 11.12.2018 19:12

nevím, kdo jsi, Kolaříku, ale veřejná část zprávy je kompilát, obsahující místy hlouposti, které jsou odrazem skutečného stavu této služby...nepotřebujete komentáře politiků ani novinářů, stačí si tu zprávu v klidu přečíst...já bych se to styděl vydat, za ty miliardy které BIS spolyká je to ubohé...už chápu proč nechce prezident povýšit plukovníka na generála..tak co analytici BIS, bliká vám na pracovních stolech oranžový maják?

Luděk Blaha 07.12.2018 19:07

Lidé intelektově malí a duchovně plytcí mají sklon vyhřívat se na slunci poblíž lidí domněle 'velkých'. A když to pořád nevychází směrem na západ, klaní se k východu.

MirekS 07.12.2018 15:44

Na místě by byla jistá veřejná (mediální) zdrženlivost jakéhokoli politika zasvěceného do neveřejné části zprávy. Má-li někdo z nich(opodstatněnou) kritiku ke zprávě, proč nevyvolá setkání u "kulatého stolu" (zástupců BIS a jejího kontrolního orgánu), kde by ventiloval kritiku dané problematiky namísto "trhovecké" mediální přestřelky?

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.