Média

Namísto zvýšení koncesionářských poplatků daňový benefit za dobrovolné dary veřejnoprávním médiím

05. 12. 2018 | 5 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Pokud Sněmovna přijme pozměňovací návrh pirátského poslance Tomáše Martínka k vládnímu daňovému balíčku, budou moci občané už od příštího roku odečíst z daní dary poskytnuté médiím. Pozměňovací návrh vychází z programového bodu Pirátů, podle nějž by měli občané mít možnost dobrovolně darovat nezávislým seriózním médiím určitou částku s daňovým benefitem. Piráti kromě toho v programu uvádějí, že chtějí analyzovat možnosti nahradit příjmy z koncesionářských poplatků pevně stanoveným podílem z výběru DPH a omezit politické tlaky na veřejnoprávní média.

Tomáš Martínek

„Aktuální návrh Pirátů zahrnuje Českou televizi, Český rozhlas a Českou tiskovou kancelář. Příjmy ČT a ČRo jsou tvořené z většiny koncesionářskými poplatky, jejichž výše není pravidelně valorizována a příjmy ČTK závisí na její vlastní podnikatelské činnosti. Náklady na provoz těchto institucí přitom trvale rostou, a to i kvůli novým technologickým výzvám, jako je digitalizace vysílání nebo archivu. Možnost obdarovat tyto instituce má rozšířit možnosti politicky nezávislého financování veřejnoprávních médií, které mohou v budoucnu vést i ke snížení nebo zrušení koncesionářského poplatku,“ vysvětluje postoj Pirátů Tomáš Martínek, který se tématem médií zabývá z pozice místopředsedy Volebního výboru. „Možnost darovat daňově odčitatelné prostředky existuje již nyní, je však omezená na zákonem specifikované účely - například kulturu. Pozměňovací návrh tuto podmínku upravuje, a tak zásadně zjednoduší administraci pro vypisování darů a rozšíří možnosti využití i na zmíněnou digitalizaci,“ doplňuje Martínek.

Podle stávajícího zákona lze uznatelně pro odpočet darovat minimálně 2 % nebo Kč 1000,-  a maximálně 15 % ze základu daně. Pokud by tedy daňový poplatník dobrovolně daroval Kč 4000,- na činnost veřejnoprávních médií (v současné době s nutností specifikovat kulturní, vzdělávací či jinou zákonem definovanou činnost), mohl by si tak snížit svou daňovou povinnost o zhruba Kč 600,-. Oproti tomuto stávajícímu stavu by nově dle tohoto pozměňovacího návrhu nemusel být na dokladu vypsán účel daru a dárce by nemusel mít obavy, jestli jeho dar veřejnoprávním médiím bude finanční správou akceptován. Veřejnoprávní média by tak mohla vytvořit lepší systém pro dobrovolné dárce. Současně tak návrh zjednodušuje administrativu darů i daně z příjmů.

 

Podaný návrh je zároveň částečným řešením situace, která může brzy nastat, kdy ČT a ČRo přijdou o možnost částečného odpočtu DPH. Následkem toho by tento finanční výpadek mohlo kompenzovat zvýšení koncesionářských poplatků, čemuž se chtějí Piráti vyhnout. Podaný návrh tak cílí především na drobné dárce, protože podnikající fyzické osoby či právnické osoby mohou kromě darů nyní financovat veřejnoprávní média daňově uznatelnými náklady například i formou nákupu reklamy. Předpokládá se také, že poskytnuté dary by měly být transparentně zveřejňovány například pomocí výroční zprávy o hospodaření.

Současný pozměňovací návrh tak má jisté prvky daňové asignace, i když se přímo o daňovou asignaci nejedná. Návrh na daňové asignace projednávala Poslanecká sněmovna již dříve, ovšem i tehdy neměl dostatečnou podporu napříč politickým spektrem.

Daňová asignace je nástrojem, který přináší pozitivní efekty hned v několika ohledech. Přenáší odpovědnost na daňové poplatníky, kteří přímo rozhodnou o tom, kam budou jejich finanční prostředky umístěny. To znamená částečnou úlevu státnímu aparátu. Rovněž lze asignaci považovat za jeden z prvků přímé demokracie, protože svým pojetím se blíží participativnímu rozpočtování, kdy lidé hlasují o tom, jaké projekty má jejich město financovat ze svých prostředků.

Pozměňovací návrh je pouze drobnou administrativní změnou, která by ovšem mohla mít pozitivní dopad na nezávislost i kvalitu služeb veřejnoprávních médií, ušetřit lidem peníze na koncesionářských poplatcích a současně by mohla najít podporu i v současné Poslanecké sněmovně.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #celostátní

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.