Média

Proč Piráti iniciovali zvýšení platů pro asistenty poslanců?

03. 12. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

V novinách vyšlo pár článků o tom, že jsme si dovolili zvýšit platy asistentům poslanců, vzhledem k tomu, že zvýšení iniciovali Piráti, tak doplním pár slov na vysvětlenou.
 

Mikuláš Ferjenčík

1) Asistentovné roste o 4 000 Kč (z 45 000 na 49 000), tedy cca stejně jako jinde ve státní správě (tam rostou platy v tomto roce o 6-15 %)

2) Poslanci mají většinou více asistentů, já mám například jednoho právníka na plný úvazek (který pracuje i pro Radka Holomčíka), jednu právničku na částečný úvazek na krajskou agendu, a 4 lidi za 1000 korun měsíčně, aby pomáhali udržovat otevřenou kancelář.

3) Asistentovné nedostávají poslanci, jak to mylně působí z některých článků, ale asistenti přímo. My akorát schvalujeme faktury. Asistenti pracují na živnostenský list a z proplacených peněz si tedy platí odvody a daně, případně nemocenskou.

4) A teď to nejdůležitější, na rozdíl od platů poslanců, považuji platy odborného aparátu poslanců za nízké. Asistent poslance není sekretářka, je to odborná práce, na kterou potřebujeme profesionály. Navíc je nutné pracovat i v Praze, kde jsou jak platy, tak nájmy výrazně vyšší. Troufnu si říci, že drtivá většina lidí u nás pracuje daleko více z přesvědčení než kvůli penězům.

P.S. Mrzí mě, že se z kdysi prestižních novin (MF DNES), jež tuto "kauzu" vyšťourala, stal plátek, který pravidelně dehonestuje Poslaneckou sněmovnu. Pan premiér, ani jeho PR tým do těch novin sice určitě nezasahují, akorát ty titulky vždycky tak nějak hrajou pro ně. Taky bych chtěl mít takové štěstí na editory…

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Mikuláš Ferjenčík

Štítky: #celostátní #Mikuláš Ferjenčík

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.