Komentáře

Poslanecká anketa: Konec střídání času. Který čas byste zvolili?

26. 11. 2018 | 4 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Občané EU se vyslovili pro ukončení střídání času. Stejný názor projevila i většina hlasujících Pirátů v anketě. Proto jsme se tentokrát poslanců zeptali na to, která varianta stálého času je podle nich nejlepší:

  • Ke které variantě stálého času se přikláníte a proč?

hodiny

Martin Jiránek

  • Za mě ideálně stejný čas, jako bude v Německu, Polsku, Rakousku. Jinak je mi to celkem jedno. :-)

Jan Lipavský

  • Jsem pro zrušení střídání času. Považuji to za zbytečný a dávno překonaný přežitek. Souhlasím, aby Piráti na úrovni EU podpořili takový návrh na zavedení jednotného času, který bude mít největší podporu mezi členskými zeměmi. Osobně mezi oběma variantami nemám silnou preferenci. Změna ovlivní život všech občanů EU a proto je jenom správně, že o něm mohou demokraticky rozhodnout lidé sami. 

Jan Pošvář

  • Lepší mi připadá letní čas. Chci mít večer déle sluníčko.

Ondřej Profant

  • Preferuji letní čas.

Tomáš Vymazal

  • Přikláním se k variantě standardního času, protože už dnes není třeba šetřit elektřinou na svícení – elektrárny mají naopak problém s přebytky energie, takže se stejně svítí pouličními lampami celou noc.

 

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #poslanci

Komentáře k článku

MirekS 07.12.2018 16:08

Jsem pro ukončení střídání času - tedy pro zimní čas (protože mi přijde nejpřirozenější). Souhlasím, aby se tak stalo ve všech zemích EU. Proč však vyžadovat jednotný čas v EU?

Miloš Hlávka 30.11.2018 10:50

Který čas ponechat, těžko říci. Ten "zimní" je blíž tomu astronomickému (slunečnímu), tj. takovému, kdy je v poledne slunce vidět na jihu (v jižních zeměpisných šířkách na severu), takže z tohoto důvodu by byl vhodnější ten. S tím, že je příjemnější mít večer déle denní světlo (vracet se v zimě z práce domů za tmy může působit depresívně), ale také souhlasím, takže to by zase mluvilo pro ponechání letního času.

Podotýkám, že řídit se přesně podle astronomického času také nejde - jednak ne všichni žijeme přesně na 15. poledníku, jednak díky eliptické dráze Země kolem Slunce nejsou ani sluneční dny úplně stejně dlouhé - např. zde: https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BE%D0%BB%D0%BD%D0%B5%D1%87%D0%BD%D1%8B%D0%B5_%D1%81%D1%83%D1%82%D0%BA%D0%B8, případně zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Slune%C4%8Dn%C3%AD_%C4%8Das. Takže se to průměruje na těch našich 24 hodin. Nicméně maximální odchylka toho zprůměrovaného času od slunečního dělá jen malinko přes 7 a půl minuty.

Jiří Velek 30.11.2018 09:28

Není zimní čas a letní čas. Je čas odvozený od pohybu vesmírných těles a všechny ostatní časy jsou časy posunuté. Argument, že "budu mít sluníčko večer déle" je naprosto mimo.

Jan Duha 28.11.2018 15:16


Jsem pro nechat zimní čas - to byl ten původní, než se ke střídání přistoupilo, právě kvůli úsporám energie, které se nakonec nepotvrdily, jak argumentuje Tom Vymazal.

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.