Reportáže

Sázení Lípy svobody a demokracie Piráty Prahy 6 s primátorem Zdeňkem Hřibem

23. 11. 2018 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Je svěží listopadové ráno, sluneční paprsky září téměř vodorovně s obzorem a ranní opar tlumí jejich prudké světlo a rozptyluje je spolu s krupičkami jinovatky, třpytících se ve zbytcích barevného listí, které se ještě udrželo na větvích, červené, rezavě hnědé a žluté, mezi stromky na strahovské pláni poblíž Ladronky a na dosud zelený trávník.

Hřib sází

Na malém prostranství mezi cestičkami je vykopána nevelká jáma, vedle ní se na plachtě kupí černá kyprá zemina a u ní leží několik bělostných dřevěných kůlů a latí. V jámě je připravena pečlivě obalená mladá lípa srdčitá a čeká spolu s několika desítkami Pirátů a jejich příznivců na čerstvě zvoleného pražského primátora Zdeňka Hřiba, aby ji s nimi slavnostně zasadil. Je 17. listopadu 2018 a ze slunečného rána se klube krásný podzimní den, jakých je v tomto čase pomálu.

Okolojdoucí rodiny s dětmi, sportovci a lidi venčící chlupaté miláčky mohou mezi nimi zahlédnout známé tváře; je tu významný český sochař Kurt Gebauer s manželkou, bioložka paní Muellerová, ředitelka divadla Tineola Michaela Bartoňová a další osobnosti včetně pirátských lídrů, jako je nově zvolený zastupitel z Prahy 1 Pavel Nazarský, člen mediálního odboru Pirátské strany Jiří Hoskovec, šéf zastupitelského klubu Pirátů Prahy 6 Ondřej Chrást, předsedu pražských pirátů a poslance Ondřeje Profanta, členku zastupitelstva MČ Suchdol Gaberielu Lněničkovou, atd. A všichni živě diskutují, prohlížejí si spolu s paní bioložkou ztepilý stromek na vysokém kmínku a vyhlížejí primátora. Ten se zanedlouho vynoří, usměvavý jako vždy, spolu s manželkou a taky se hned, a s ním každý kdo může, pustí do sázení. Lopatou si hodil aspoň jednou skoro každý a zatímco ostatní přihlížejí a radí, fotografují a těší se ze smysluplného díla, které má vzdát hold 17. listopadu a demokratickým hodnotám, strom již stojí pevně zasazen.

A nejen to – lipka patří k první desítce stromů z milionu, který se Česká pirátská strana rozhodla vysázet a přispět tak k boji proti globálnímu oteplování, působícímu dlouhodobá sucha a úmorná letní vedra, sužující města za letních měsíců. Předcházela ji Pirátská třešeň na Petříně, zasazená 28. října na 100. výročí založení republiky a 25 krásných sakur symbolizující japonsko-české přátelství. Když je vše hotovo, ujímá se slova primátor a v krátkém proslovu opakuje málo zřejmou a zapomínanou pravdu o tom, že demokracie není samozřejmostí a je o ni třeba každý den znovu a znovu bojovat, jinak začne skomírat a s ní se vytratí i základní lidská svoboda, která je přitom její základní podmínkou. Tiše posloucháme a nikomu se nechce odcházet, ale všechny čekají další povinnosti a slavnostní akce a tak se asi po hodině pomalu rozcházíme. Pirátské lípě svobody a demokracie přejeme, ať šťastně přečká první zimu a pak vzkvétá ku radosti lidem i včelám.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Helena Machovcová

Štítky: #Praha #Praha 6 #Zdeněk Hřib #životní prostředí

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.