Svět

Byznys s orgány oponentů čínského režimu na slyšení v Senátu

21. 11. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Dokud se o transplantace v Číně nezačala zajímat západní média, nabízely tamní nemocnice podezřele krátké čekací lhůty i informace typu: „Naše orgány nepocházejí od klinicky mrtvých lidí, protože stav jejich orgánů by nemusel být dobrý.“
 

Gutmann setkání

Setkání s novinářem E. Gutmannem v Poslaneckém klubu Pirátů před veřejným slyšením v Senátu. Foto Kristýna Svobodová.

Jde o alarmující a roky probíhající porušování všech myslitelných lidských práv a současně miliardový byznys. Aby se o tom dozvěděli víc, setkali se v pondělí 19. listopadu 2018 Mikuláš Peksa a Olga Richterová, poslanci a místopředsedové Pirátů, pirátský senátor Lukáš Wagenknecht a americký novinář Ethan Gutmann s paní Veronikou Sunovou z Asociace Falun Gong. Následovalo veřejné slyšení v Senátu ČR, jehož se účastnila i paní Yumeu Liu, pronásledovaná v Číně za praktikování duchovního směru a cvičení Falun Gong.

Jak dlouhodobě upozorňuje E. Gutmann spolu s dalšími novináři (mimo jiné už v roce 2014 v knize Jatka – v originále The Slaughter – v ČR vydané o rok později), noční můra technologicky vyspělé diktatury, která své protivníky může nejen zabít, ale navíc i zpeněžit, je totiž v Číně s největší pravděpodobností již realitou.

Podle posledních informací zpravodajských agentur je z celkového počtu 15 milionů Ujgurů, kteří žijí na území Číny, jeden milion v převýchovných táborech. Celá jejich populace je potom testována způsobem, jaký je potřebný pro hledání dárců orgánů. Aktuálně se staví devět nových krematorií, do nichž úřady hledají velmi dobře placené zaměstnance - 50 lidí na jedno krematorium.

Podle dostupných odhadů nyní proběhne v Číně ročně až 100 tisíc transplantací orgánů bez legálního zdůvodnění zdrojů, operace se provádějí na ještě živých obětech. Z příslušníků duchovního hnutí Falun Gong se pronásledování a vytváření databáze nedobrovolných dárců orgánů rozšířila na Ujgury. 

E. Gutmann svou zprávu založil na 1200 stranách podkladů. Foto Kristýna Svobodová.

Ačkoli novináři a lékaři na problém upozorňují už zhruba od roku 2004, předkládají detailní zprávy i důkazy od amerického Kongresu, přes Evropský parlament po OSN, mnoho se neděje. Politici v obavách o ztrátu přízně silného ekonomického partnera klidně obětují statisíce, možná miliony nevinných lidských životů. Politiku českého prezidenta ve vztahu k Číně je třeba vidět i v tomto kontextu.

Vítáme aktivitu petičního výboru Senátu, který dnešní veřejné slyšení uspořádal, a prověříme možnosti PSP ČR v této věci.

Další informace:

Kauzu ilegálních transplantací vyšetřoval kanadský exministr zahraničí David Kilgour, právník David Matas a novinář Ethan Gutmann. Došli k závěru, že obrovský počet praktikujících Falun Gong byl se souhlasem čínského režimu zabit v procesu odebírání životně důležitých orgánů za účelem komerčních transplantací.

Výsledky jejich vyšetřování jsou shrnuty ve zprávě Krvavá sklizeň (2006), knize Jatka (2014) a aktulizované zprávě Kilgoura, Matase a Gutmanna z roku 2016. Důvěryhodnost usvědčujících důkazů, které shromáždili, potvrdilo Usnesení Kongresu USA č. 343 a Usnesení EP z roku 2016 č. 0048/2016 o odebírání orgánů vězňům svědomí v Číně.

Falun Gong je prastará meditační praxe zušlechťování těla a mysli založená na hodnotách pravdivosti, soucitu a snášenlivosti. 

Restrikcemi vlády Čínské lidové republiky vůči vyznavačům Falun Gong se dlouhodobě zabývá nezisková organizace Amnesty International. Její česká kancelář v minulosti upozornila na případ Čchen Čen-Pching, která byla uvězněna v roce 2008. Po mezinárodním nátlaku, který zahrnoval množství petičních akcí a happeningů, byla Čchen v dubnu 2015 propuštěná na svobodu a v říjnu téhož roku odcestovala do Finska za svou rodinou. 

https://www.amnesty.cz/news/2842/cchen-cen-pching-je-ve-finsku-se-svou-dcerou 

 

 

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Olga Richterová

Štítky: #čína #lidska prava #Olga Richterová #senát

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.