Reportáže

Olomoučané u sochy Masaryka vzpomínali na 17. listopad

19. 11. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Přes dvě stovky občanů si v chladném podvečeru přišly zavzpomínat na odkaz 17. listopadu 1989, ale také vyjádřit svůj nesouhlas s aktuální politickou situací v zemi.   

Pikal UJEP

Moderátor Hynek Melichar, nově zvolený olomoucký zastupitel, jako první pozval na schody pedagogické fakulty profesora Josefa Jařaba, prvního porevolučního rektora Univerzity Palackého.

Pan profesor ve své řeči zmínil především rozporuplnost myšlenek v rámci globalizace, stejně jako v rámci mezilidských vztahů či řízení města. Vyjádřil politování nad tím, že se v jeden den konala dvě setkání. Jedno u právnické fakulty v dopoledních hodinách, druhé od pěti hodin před pedagogickou fakultou. „Mohli bychom být mnohem dál, kdybychom na velkých cílech pracovali společně. Skončeme s polarizací, spojme se.“

Na setkání vystoupili také tři zástupci celostátní politiky. Místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal osobně navštívil obě vzpomínková setkání. „Zúčastnil jsem se dopoledne oficiálního setkání, pořádaného městem, a tohoto, rozhodně více občanského. Je velká škoda, že i dnes se ukázala rozpolcenost, mrzí mě to,“ poukázal na fakt, že na oficiální setkání nedostali pozvánku opoziční zastupitelé v Olomouci.

 

Za akademickou obec přijal pozvání také bývalý děkan filozofické fakulty Jiří Lach: „Studenti a mladí lidé, cestující po světě, mohou přinášet svědectví o tom, že to i u nás může být hezké. Buďte aktivní, volte, zajímejte se o politiku. Nenechme si ukrást 17. listopad, buďme ve střehu,“ zaznělo v jeho apelu ke studentům a veřejnosti.  

Senátor Lumír Kantor a poslanec parlamentu Marian Jurečka reflektovali ve svých projevech především současnou situaci celostátní politiky. „Senát vydal proklamaci požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše do doby ukončení vyšetřování kauzy Čapího hnízda. A jsem moc rád, když vidím, že se začíná probouzet občanská společnost. Je jen na nás, zda příští léta prožijeme jako svobodná společnost, nebo jako určitá forma totalitní diktatury,“ varoval Kantor.

„Svoboda je ohrožena drobnými ataky na svobodná média, útoky vůči etnickým menšinám či dehonestací oponentů ze strany premiéra či prezidenta republiky,“ doplnil svého stranického kolegu z KDU-ČSL Marian Jurečka.

Organizátoři akce rozeslali pozvánku s možností přednesu projevu všem politickým subjektům v Olomouci. Toto pozvání přijala Andrea Hanáčková za Piráty a Starosty, Martin Lubič za klub ProOlomouc, Dominika Kovaříková a Jan Netopil z TOP09, stejně jako Pavel Hekela, náměstek primátora za hnutí spOLečně. Na závěr akce zazněla skladba Modlitba pro Martu z roku 1968 a poté se účastníci akce přesunuli do restaurace Garch, kde probíhal Sametový kvíz.  

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Antonín Štěpán

Štítky: #17. listopad #Olomoucký kraj #výročí revoluce

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.