Komentáře

Jsme v tom společně a nenecháme nikoho za sebou!

16. 11. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

17. listopad je pro mě každý rok velmi důležitý svátek, den připomenutí důležitosti boje za svobodu. Ale nejen to. Zároveň je pro mě důležitý i na té nejosobnější úrovni: právě na 17. listopadu jsme se před třemi lety vzali s mou manželkou a nejlepší kamarádkou Lydií-Frankou. Proč jsme se rozhodli spojit svoje životy právě v tento den? Možná proto, že má v našich moderních dějinách fakt velký význam. Minimálně dvakrát významně ovlivnil vývoj naší země a místa, kde žijeme.

Ivan Bartoš CZ vlajka

Poprvé to bylo v roce 1939. Česká vzdělanost byla zardoušena nacistickým protektorátem. Zavírání vysokých škol, internaci českých studentů do nacistických lágrů a popravám předcházelo velké vzplanutí odvahy lidí, kteří se rozhodli postavit nacistické perzekuci připomenutím si svátku republiky. Svou odvahu zaplatili pekařský dělník Václav Sedláček a student lékařské fakulty Jan Opletal životem; oba byli zastřeleni nacistickými okupanty.

Od té doby je 17. listopad dnem, kdy se v české společnosti lámou ledy a lidé se pokoušejí navazovat na odvahu těch, kteří za svobodu bojovali před nimi. 17. listopadu 1989 dal československý lid najevo, že se již nebojí bolševických obušků a že si po více než 40 letech útlaku opět jde vzít svou svobodu.

Pro nás Piráty je tento den z obou důvodů nesmírně významný a věřím, že nejen pro nás. Svoboda není samozřejmá a nepřichází bez odvahy se o ni poprat. Není nikde zaručeno, že kdo se za svobodu postaví, tomu bude nějakou vyšší silou poskytnuta. Boj za svobodu a demokracii může dopadnout různě: kdyby to tak nebylo, nikdy bychom nic neriskovali.

Nicméně čím víc nás v tom bude společně, čím víc budeme stát za lidskými a občanskými právy těch druhých bez ohledu na to, jakou mají barvu kůže, jaké mají pohlaví, vyznání či postavení, čím víc budeme chápat, že svoboda každého z nás podmiňuje také svobodu všech ostatních, tím lépe se nám bude žít všem.

Jsme v tom společně a nenecháme nikoho za sebou!

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Ivan Bartoš

Štítky: #17. listopad #Ivan Bartoš #Lydie Bartošová #výročí #výročí revoluce

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.