Kauzy

Vládní čistky terčem kritiky

14. 11. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Středeční Strakova akademie tradičně hostí jednání vlády a jinak tomu nebylo ani 14. listopadu 2018. Na programu se tentokrát vyskytoval i bod o systemizaci státní správy, což je jedno z klíčových témat, kterým se Piráti ve své roli konstruktivní opozice věnují. Jenže tento bod ministři společně se svým předsedou přerušili a odložili ho na jindy. Proč? A o co jde?
 

Strakova Akademie

Známé neduhy, kdy vlády čistí státní správu a vplétají do ní vlastní loajální stoupence, měl důkladně potřít platný služební zákon. Kde je ale vůle, tam se najde i cesta. Vláda Andreje Babiše proto „resystemizuje“ ministerstva. Co to znamená? Že když nemůžete vyhodit úředníka, jednoduše zrušíte jeho pracovní pozici a zařadíte jej mimo výkon služby. Po půl roce nicnedělání s ním pak můžete rozvázat pracovněprávní vztah. Šikovné? Určitě. Etické? Ani náhodou.

Systemizace je pod palbou kritiků ze strany opozice již delší dobu. Již dříve jsme vás informovali o tom, kterak se tímto způsobem zbavovala exministryně Jaroslava Němcová (ANO) nepohodlných náměstků na Ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV). Nyní čistky pokračují. A jsou naprosto mimořádné: V celé státní správě bude zrušeno přes 800 úřednických míst s odůvodněním skloňující úspory a snižování byrokracie. Jenže mnoho nových míst ministerstva obratem zřídí. Například na MPSV se ruší 17 vedoucích míst a zřizuje 9 nových.

Největší problém je však „odstraňování“ úředníků, kteří mají na MPSV v gesci informační technologie. Sekce ICT je v turbolencích již delší dobu, kvůli čemuž jsou mrhány veřejné prostředky a pozastavují se dlouhodobé projekty. Systemizace této sekce povede k úplném rozvratu domečku z karet, který se nyní snaží posledních pár přeživších úředníků udržet pohromadě. Pirátský poslanec Lukáš Kolářík se ze státního tajemníka Jiřího Biskupa na výboru pro sociální politiku snažil vytáhnout  motivy, které má ministerstvo pro své konání. Neměl ale úspěch. Stejně tak nemá MPSV ani žádné analýzy, které by diagnostikovaly prospěšnost systemizace. Neexistuje ani žádná strategie, kterou by nově zřízené sekce nastupující po systemizaci měly sledovat.

Právě tyto nevyřešené otázky byly pravděpodobně důvodem, proč vláda nakonec systemizaci neprojednala. Legitimizovala tak kritiku Lukáše Koláříka, který bude situaci i nadále pečlivě monitorovat.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Daniel Galuszka

Štítky: #Lukáš Kolářík #MPSV #vláda

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.