Reportáže

„Každý totalitní režim rozděluje společnost, ale i rodinu,“ myslí si Mašínová.

14. 11. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

"Trvalo dlouho, než mí bratři po revoluci pochopili naši mentalitu. Pokoušela jsem se je dostat po roce 1989 domů, ale byli zásadoví a nechtěli se vrátit, protože nesouhlasili s tím, jakým směrem se věci ubírají."
 

Zdena Mašínová

Před více než padesáti posluchači promluvila v úterním podvečeru paní Zdena Mašínová o odkazu své rodiny, která stále budí v české společnosti kontroverze. Posluchači všech věkových kategorií, vybaveni mnoha dotazy, si se známou vitální ženou povídali téměř dvě hodiny. Beseda byla součástí pravidelného programu pirátského centra Olomouc.

V úvodu své řeči hovořila o reáliích své rodiny, o mamince, bratrech, služebné. Prakticky celý život rodiny Mašínů byl protkán napínavými, zajímavými, či tragickými příhodami. Kromě notoricky známých událostí, kterými bratři Mašínové ovlivnili veřejné mínění, se dotkla také aktuálních událostí ohledně rodiny premiéra Babiše.

Paní Mašínová žije velkou část svého života právě v Olomouci, kde se také začal psát celý příběh rodiny Mašínů.

„Když tatínek přišel do Olomouce coby vojenský důstojník, tradovalo se, že je zde slečna, které se nesmí žádný voják ani dotknout. Můj tatínek jí však poslal dopis se stručným vzkazem: Vezmete si mě? A dotyčná řekla ano. Odstěhovali se do Prahy a proslýchalo se, že tatínek chce mít sedm kluků jako obsluhu děla. Narodil se jeden, druhý, ale pak přišel malér, protože jsem se narodila já,“ pobavila přítomné.

Velmi zajímavým tématem k diskuzi se stala současná politická situace, ústící z možnosti komunistické strany pokračovat v činnosti po listopadu 1989. „Můj manžel i já jsme věděli, že tam, kde byl zločin, musí být i trest. A to se tu nestalo. Očekávali jsme, že vznikne něco na způsob norimberského tribunálu. Ale tady se nestalo nic. Vůbec nic.“

Přidala i svou osobní příhodu z procházky po Václavském náměstí po revoluci. „Mladý pan Grebeníček volal: „My máme času dost“!“ A už je to tady. Komunisti byli vždy vpředu, vždy chtěli moc. Proto to, co se tu děje, mě osobně vůbec nepřekvapuje.

Jako hlavní příčinu, dle jejích slov velmi neuspokojivého vývoje, vidí existenci prognostického ústavu, jehož členové mohli cestovat do USA a poté se zde stát tvůrci transformace, stejně jako dohodu Václava Havla a Mariána Čalfy o slibu nezakázat zákonem komunistickou stranu, výměnou za zvolení Havla prezidentem.

„Jestli si mladá generace nepřeje, aby znovu skončila v totalitě, musí razantně a nekompromisně vystupovat proti bezpráví a porušování práva. A bohužel, pokud člověk žije podle nějakého svědomí, musí být připraven za svou myšlenku musí přinášet oběti,“ zakončila Mašínová.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Antonín Štěpán

Štítky: #Olomoucký kraj #seminář

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.