Reportáže

Oslava výročí vzniku republiky? Nezapomněli jsme!

31. 10. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Čerstvě zvolený primátor Prahy Zdeněk Hřib spolu s řadou dalších pirátů a jejich příznivců zasadili v neděli 28. října 2018 symbolický strom. Kde? Přeci na pražském Petříně, který byl už v dobách minulého režimu symbolem lásky, pochopení, tolerance, odpočinku a dobré nálady! Navázali tím na oslavy volebních výsledků komunálních voleb, kde pirátská loď způsobila v řadě dalších politických stran hotovou bouři.
 

Zdeněk Hřib výročí

Pane Hřibe, někde jsem četl nelichotivý komentář k vaší akci na Petříně. Zazněla tam slova jako populismus, "levné" gesto pro voliče a obyvatele Prahy... co byste vzkázal autorům?

Není strom jako strom. Ostatně jedním z neformálních symbolů České republiky je také lípa. Dvě jsme zasadili před pár dny v Praze 4. Dříve lidé věřili, že právě lípa pro svou vůni, půvabnou korunu i vlídný stín dokáže odehnat zlé duchy a svou energií zbaví člověka chmurných myšlenek. Na Petříně jsme zasadili ovocný strom a já se těším, až povyroste a vykvete.

No, tady trochu hrozí, že u vašich stromů se sejdou houfy lidí. Nemáte ten pocit?

Rozhodně ne. Naopak bych byl rád, aby ty vzkvétající stromy byly i symbolem naší vzkvétající republiky. Tak si představuji budoucnost naší země.

Kde byly naše stromy v letech útlaku, války a při komunistických perzekucích?

Zhruba polovinu z těch 100 let tu vládla nějaká forma totalitní diktatury, druhou polovinu jsme se opakovaně učili žít v demokracii. I některé z těch demokratických let byly ale hodně divoké. Dívejme se i dnes ale hlavně do budoucnosti.

Co nás čeká?

Byl bych rád, aby příštích 100 let prožil náš národ v Česku jako skutečně svobodná a demokratická společnost. A také abychom mohli naplno rozvinout svůj potenciál země ležící v srdci Evropy, tedy uprostřed mezi východem a západem i severem a jihem. Jinými slovy, máme naprosto skvělou geopolitickou polohu.

V listopadových dnech prohlásil tehdejší prognostik Walter Komárek trochu euforisticky to, že, cituji, za 20 let doženeme Rakousko. Jak jsme na tom z dnešního pohledu?

Nepochybně by bylo fajn, kdybychom mohli naši republiku zvednout a poponést si ji někam směrem na bohatší západ nebo třeba jižněji k teplým mořím. To ale nejde, takže si cestu a prosperitu musíme vybudovat tady u nás, doma.

Faktem je, že v meziválečném Československu jsme patřili k zemím s obrovským průmyslovým potenciálem. Myslíte si, že máme šanci dostat se po komunistickém experimentu zpět do elitního klubu?

Cesta zpět se nevybuduje ze dne na den, to je jasné. Příznivé je, že ubývá tunelářů, že se začaly po letech vyšetřovat nekalé praktiky vysoce postavených lidí, ale k ideálnímu stavu je to ještě hodně daleko. Právě s tím šli Piráti do voleb a podle našeho volebního výsledku usuzuji, že jsme občany oslovili. A ti že nám věří. Využijme proto našich tradic, zkušeností i polohy a také vzdělaných a talentovaných lidí, které tu máme. A navažme důstojně na odkaz našich předků, bez bloudění ve slepých uličkách extremismu.

Slíbili jste, že ochladíte Prahu vysazením jednoho miliónu stromů na "ochlazení" Prahy. Stromy by byly přirozeným ochlazovačem ulic a náměstí.

Na Petříně jsme vysadili ve spolupráci s Piráty Prahy 1 a s požehnáním úřadů už třetí strom.  Když započítám dvě lípy vysazené na Praze 4 kolem 28. září, tak už nám jich do zmíněného milionu zbývá vysázet jen 999.997!

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Ivan Břešťák

Štítky: #Praha #Zdeněk Hřib

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.