Reportáže

Sociální témata občany Sokolova zajímají

31. 10. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Diskuzní panel s občany Sokolova o bydlení, sociálních službách, vzdělávání, zaměstnanosti, náladách ve společnosti a problémech Sokolova se uskutečnil v sobotu 27. října v Městském domě kultury v Sokolově. Diskuzi moderoval předseda Pirátů Ivan Bartoš.
 

Ivan Bartoš

“Problémy, o kterých chceme mluvit, jsou společné pro všechny a řeší je všichni lidé bez ohledu na to, zda jsou či nejsou chápáni jako členové majoritní společnosti. Jiné etnikum má tuto situaci vždy horší,” uvedl v úvodu Ivan Bartoš.

Řešily se vysoké ceny bytů a především nájmů, které způsobují přeplněné ubytovny a obchod s chudobou, chybějící zákon o sociálním bydlení a neexistující šance se v takové situaci dostat z této lokality ven. Obchod s chudobou a netransparentní přidělování městských bytů bylo jedním z nejvíce rezonujících témat.

“Jak pomoci lidem, kteří spadli do začarovaného kruhu chudoby? Hlavní je předejít tomu, aby se lidé do dlouhodobých problémů vůbec dostali: práce předškolního klubu, podpora docházky do školek a následné lepší zvládnutí první třídy je z hlediska šancí na dobré vzdělání úplně klíčová,” oceňovala práci paní Ferkové Olga Richterová.

Vzdělání jde ruku v ruce se zaměstnaností – ovšem i lidé s ukončeným středoškolským vzděláním v Sokolově leckdy zažívají potíže najít uplatnění na trhu práce, a barva kůže člověku situaci velmi ztěžuje, zaznělo v diskuzi.

Další potíž je, že lidem s exekucí se “nevyplatí” pracovat kvůli velmi nízké nezabavitelné částce, která se téměř nezvyšuje, když by vydělávali víc (není motivační).

Posledními tématy byly nálady ve společnosti a problémy Sokolova. Mluvilo se o výrocích prezidenta Zemana a jejich dopadech na společnost, problémech některých lokalit, ale i pomalu se zlepšující náladě ve společnosti.

Diskuze se vedle Ivana Bartoše (Piráti) zúčastnila také 1. místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová, ombudsmanka Anna Šabatová, zakladatel občanského sdružení Konexe Jozef Miker, předsedkyně místního sdružení Pirátů a profesí sociální pracovnice Tereza Zykánová a asistentka v předškolním klubu Eva Ferková.

Dorazilo cca 170 lidí, které tato témata zajímají a kteří se aktivně zapojili do diskuze. Akce se zúčastnili také zástupci vedení sokolovské radnice, Mgr. Petr Kubis (ANO), Mgr. Ladislav Sedláček (HPMS). Po skončení diskuze následoval kulturní program a občerstvení, zahrála kapela Trio Carlos a zatančila děvčata ze sokolovské romské taneční skupiny.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Lucie Trčková

Štítky: #Karlovarský kraj #MS Sokolovsko

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.