Kauzy

Bydlíme s partnerkou v zahraničí, ale když přijedeme na návštěvu do ČR, jedna z nás přestane právně jako rodič existovat

31. 10. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Poslanecká sněmovna dnes bude projednávat návrh na zavedení manželství pro stejnopohlavní páry. Vzhledem k očekávání, která návrh vyvolává, nám od Vás chodí dopisy, v nichž popisujete své životní příběhy a prezentujete pohled z první ruky. Těší nás, že se na nás s důvěrou obracíte. Dopisy si s Vaším svolením dovolujeme publikovat. 

gay vlajka

Dobrý den,

Rozhodla jsem se Vás oslovit, protože za dva dny, tj. 31.10.2018, budete v Poslanecké sněmovně ČR hlasovat o nové definici manželství v prvním čtení. Ať již budete hlasovat jakkoliv, ráda bych se s Vámi podělila o svůj příběh a vysvětlila, proč je toto hlasování pro mě a moji rodinu velmi důležité.

Na gymnáziu jsem se zamilovala do kamarádky a docela rychle jsem si tehdy uvědomila, že žít v České republice pro mě bude velmi těžké. Věděla jsem, že i když vstoupím do registrovaného partnerství, moje rodina nikdy nebude mít stejnou právní ochranu jako rodina „tradiční“.

Po absolvování gymnázia jsem tedy odjela pracovat jako au-pair do Norska, kde mají stejnopohlavní páry možnost uzavřít manželství. Bydlela jsem v Norsku, ve Velké Británii a nyní jsem zakotvila ve Švédsku. Za 12 let, co bydlím mimo ČR, jsem potkala již několik Čechů z LGBT komunity, kteří se stejně jako já odstěhovali, aby si založili rodinu.

Bydlení v zahraničí pro nás však nebylo a asi nikdy nebude jednoduché. Člověk je najednou vytržen ze svých kořenů, musí se plynně naučit cizí jazyk a smířit se s tím, že svoji rodinu v ČR bude vídat pouze zřídka. Navíc je zde složité najít práci, protože se na Čechy dívají jako na levnou pracovní sílu. I když jsem vystudovala univerzity ve Velké Británii a ve Švédsku, dlouho jsem se živila umýváním nádobí. Nádobí jsem umývala i s jednou Češkou, která měla vystudovanou fyzioterapii a která opustila Českou republiku, protože si s přítelkyní, která byla ze Slovenska, chtěly založit rodinu, ale české ani slovenské zákony jim to neumožňovaly. Obě jsme tedy umývaly nádobí v Norsku, protože šance na rodinný život nám byla vzácnější než kariéra v České republice.

Když mi bylo 18, měla jsem štěstí – řešila jsem svůj coming-out odstěhováním se do zahraničí. Mnoho z nás však tuto možnost nemá a nese mnohem hůř, že jim stát odepírá nárok na šťastnou budoucnost. Tito mladí lidé již nejednou spáchali sebevraždu, tak jako například synovec Ester Janečkové. Právě středeční hlasovaní může ukončit exodus mladých LGBT lidí do zahraničí a zachránit životy mnoha gayů a leseb v České republice. Studie ukazují, že po uzákonění manželství pro gaye a lesby klesly v USA sebevraždy všech mladých lidí o 7 až 14%.

Momentálně bydlím se svojí švédskou přítelkyní na jihu Švédska, kde dělám doktorát, a plánujeme se v blízké budoucnosti vzít a založit rodinu. Chtěly bychom se vzít v České republice, aby i moji prarodiče, kterým je 90 let, mohli přijít na obřad. Bohužel je možné se pouze registrovat na jedné ze 14 matrik v ČR, takže žádný krásný obřad na zámku, tak jak bychom si ho představovaly, se konat nemůže. Registrováním bych se navíc vzdala svého občanského práva na adopci dítěte, což je nejen protiústavní, ale možnost adopce si nechci nechat vzít, protože o ni s partnerkou vážně uvažujeme.

Založení rodiny je naštěstí jednodušší než vstoupení do manželství, protože máme možnost vybrat si dárce ze sperma banky v Dánsku, čehož využívají i jiné lesbické páry z České republiky. Mimochodem, cena se pohybuje od 60.000 Kč nahoru, přitom neplodné heterosexuální páry mají možnost umělého oplodnění v ČR zdarma. Po narození či adopci našeho dítěte se já i partnerka automaticky staneme rodiči, ovšem pouze ve Švédsku. Řešíme tedy, jestli naše děti budou mít nárok i na české pasy a jestli moje maminka bude právně babičkou našeho dítěte. Pokud dítě porodí moje partnerka, moje rodina v ČR pro ně budou naprosto cizí lidé. Naše děti po nich ani po mně například nebudou moci dědit majetek. Registrované partnerství bohužel tyto problémy neřeší a neposkytuje dostatečnou právní ochranu pro děti se dvěma maminkami či dvěma tatínky. 

Mám to štěstí, že bydlím ve Švédsku a dokud neodjedeme navštívit moji rodinu v ČR, budu mít stejná práva a povinnosti jako moje partnerka a naše děti zde vždy budou mít dva rodiče. Když ale přijedeme na návštěvu do ČR, jedna z nás přestane právně existovat jako rodič. 

Stovky dětí v ČR navíc vyrůstají ve stejnopohlavních rodinách, které řeší ještě závažnější problém. Pokud jeden z nich zemře, může nastat odebrání dítěte, což vede ke katastrofálním důsledkům nejen pro druhého rodiče, ale především pro to dítě.

Manželství pro všechny nikomu neublíží, naopak pomůže mnoha dětem, které žijí se dvěma maminkami nebo se dvěma tatínky. Dokonce povede i ke snížení míry sebevražd u mladých lidí o 7 % až 14%. Proto Vás prosím, abyste důkladně zvážil veškeré výhody, které tento zákon přinese.

Děkuji,

Lucie Zvolská (a Charlotte)

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #manželství #občanská práva

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.