Reportáže

Rozhovor se zastupitelem pražského magistrátu Jaromírem Beránkem

22. 10. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Nechceme prohrát, ani remizovat. Chceme vyhrát! 

Není schůze jako schůze. Ovšem ta, která se uskutečnila 18. října 2018 v nových prostorách Pirátského centra na pražské Moráni, opravdu stála za to. Přestože začátek byl naplánován na 18 hodinu, už krátce po páté odpoledne se zde scházeli jak členové pirátské strany, tak jejich příznivci i náhodní zájemci, kteří se pustili do vášnivé debaty. Nechyběl ani horký kandidát na funkci primátora Prahy Zdeněk Hřib. Na prvním povolebním celopražském setkání se pak hovořilo o mnohém, co Prahu trápí a co chtějí Piráti zlepšit. Průběh jednání nám shrnul Jaromír Beránek, místopředseda sdružení Pirátů v Praze a zastupitel v Magistrátu Hlavního města Prahy.

Jaromír Beránek

Tak čím začneme, Jaromíre?

Čímkoli!

Dobrá. V poslední době se nejen na pirátské palubě hovořilo o změnách a vybudování tratí pro tramvaje hromadné dopravy hned vedle hlavního nádraží v Havlíčkových sadech.

Prostor před pražským Wilsonovým nádražím v Havlíčkových sadech, dlouhá léta přezdívaný kvůli narkomanům a opilcům jako"Sherwood", chceme přebudovat na klíčový uzel pražské integrované dopravy. Zatímco v současné situaci jsou cestující odkázáni jen na metro, Piráti zde hodlají prosadit novinku, která poslouží velké části cestujících a mnohdy zrychlí dopravu ve městě. Tím by se měly stát zastávky tramvají.

To bude ale citelný zásah do okolí Wilsonova nádraží...

Přes park by měla v dlouhodobém plánu vést tramvaj. To Piráti silně podporují. Souhlasí i s vrácením tramvají na Václavském náměstí, čímž by se propojil trojúhelník Jindřišská, Vodičkova a horní částí Václavského náměstí.  V “Sherwoodu” by měla vzniknout také pětipatrová kancelářská, případně rezidenční budova.

Koukám, že ambice vám rozhodně nechybí. Když jsme už zmínili Hlavní nádraží, jaká je současná vize dostavby Masarykova nádraží?

V případě dostavby Masarykova nádraží se jedná o investiční projekt Penty, což je mediálně velmi známé, proběhlo několik diskuzí. Ale projekt je podle Pirátů silně předimenzovaný. V podstatě zabetonovává magistrálu. Piráti chtějí diskuzi o tom, jestli skutečně chceme takovou dálnici uprostřed města, nebo město “polidštit”. Masarykovo nádraží a okolí je skutečně velký problém, ale na detaily je zatím brzo. Pracujeme na tom.  Nehledě na to, že stále není zcela jisté, zda-li vedle “Masaryčky” ten nový projekt vůbec vznikne.

Jak hodnotíte vůbec první povolební celopražské jednání?

Na první povolební schůzi se v PiCe sešlo asi 80 lidí, což je po dlouhé době asi rekord pražského sdružení. Piráti začali představováním úspěchů na jednotlivých městských částech. Byli zde zástupci osmnácti městských částí, kterým se podařilo dostat se do zastupitelstva.

Hovořili jsme téměř výhradně o Praze 1, budete naslouchat občanům i v ostatních obvodech?

Už teď lze říci, že máme ukončené koaliční jednání na Praze 5, kde budeme mít v historii prvního pirátského starostu. Na Praze 4 získáme pozici 1. místostarosty. Dále mohu zmínit funkci místostarosty v Řeporyjích.V dalších částech Prahy jednání stále ještě probíhají. Piráti mají jediného kandidáta na funkci primátora, tím je Zdeněk Hřib. Kolem toho probíhají jednání se stranami Praha sobě a Spojenými silami pro Prahu. Příští týden by mělo proběhnout intenzivní jednání k rozdělení jednotlivých resortů. To znamená, že bychom měli být významnými nominanty do rady. Myslím si, že dohoda je velmi reálná, takže by mohlo vzniknout nejstabilnější uspořádání na Magistrátu.

Kdy dojde k podepsání koaliční smlouvy?

Koaliční smlouva mezi Piráty, stranou Zelená pro jedničku, Spojené síly pro Prahu (TOP-09, STAN, KDU-ČSL, pozn.aut.) bude závazně  podepsána v průběhu příštího týdne (22.října – 28. října 2018, poz.aut.).

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Ivan Břešťák

Štítky: #Magistrát #Praha

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.