Reportáže

Reportáž psaná na pirátské lodi kotvící na Vltavě v samotném centru Prahy

08. 10. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Nebyli by to Piráti, kdyby v sobotu 6. října na druhý a zároveň klíčový den voleb do jednotlivých částí našeho hlavního města nepřichystali něco výjimečného. Zatímco ostatní politické strany mnohdy hostily své členy a houfy novinářů v sálech a předsálích volebních paláců, členové Pirátů, příznivci a zájemci mohli přijít, vyjádřit podporu a poklábosit na pronajaté lodi Cargo Galerry na levém břehu Vltavy. Když k večeru dorazilo na horní palubu bezmála 200 lidí a z reproduktorů se ozvala taneční hudba, návštěvníci se začali bavit.

Dali jste nám důvěru, jdeme plnou parou na ně!
 

loď komunálky 2018

Přestože začátek akce byl naplánovaný na 17 hodinu, už o několik hodin dříve se zde scházeli dobrovolníci, kteří chystali na obou palubách velkoplošné projekční plátno, stoly s pochutinami, pravou českou limonádu, klobásy, klobásky, nechyběl grilovaný hermelín na ohni, ale ani vegetariánská a veganská kuchyně. Na stožáru začala plápolat velká pirátská vlajka a napětí stoupalo. Nejprve dorazil poslanec a předseda Pirátů Ivan Bartoš, následoval ho kandidát na funkci primátora Prahy Zdeněk Hřib. Oba sklidili spontánní potlesk. Zatímco Bartoš dorazil na pirátskou loď na člunu, kvůli čemuž si vysloužil nemalou pozornost říční Policie ČR, Hřib dorazil po svých a oba se hned se dali do debaty.

Žádné billboardy, ale konkrétní program

Potom se v podpalubí rozsvítilo plátno, kde se začaly objevovat průběžné výsledky voleb ze všech koutů naší země. Každý přítomný tlačil očima na projektor, aby procenta preferencí Pirátů byla co největší. A skutečně – po několika okamžicích se ukázalo, že Piráti nabrali správný kurz, procenta stoupala a že výsledek nemusí být vůbec špatný. „My jsme zaujali voliče díky řešení pro otevřené radnice, digitalizace, rostoucí ceny bydlení a další témata,” uvedl pro Pirátské listy Tibor Vansa, lídr pro Prahu 4, kde Piráti suverénně zvítězili na celé čáře. Žádné obří billboardy všude po městě, laciná hesla a letáky ve schránkách, které lidé házeli rovnou do koše. Nezvítězily billboardy, ale program Pirátů.

Piráti na vítězném stupínku

Největší zájem médií byl pochopitelně o Ivana Bartoše. Před televizními kamerami měl výborný projev, odpovídal jasně a stručně i na dotazy redaktorů hlavních deníků. Ale nezklamal ani Zdeněk Hřib, politický nováček, který si při živém přenosu počínal tak profesionálně, že dojmem nováčka vlastně ani nepůsobil.

Piráti zahájili předvolební kampaň koncem června v Riegrových sadech. A za tu dobu dokázali jejich představitelé lídři oslovit tisíce lidí. Nebylo to vždy snadné. Pirátskou stranu mnozí lidé staršího věku slučovali s anarchisty, ti mladší šli spíš na rande u piva s nějakou slečnou, než aby sledovali politiku. Ale podařilo se. Na politické šachovnici se Piráti stali velkým hráčem. Předvolební průzkumy většinou vyznívaly ve prospěch Pirátů až nečekaně dobře. Nakonec Piráti získali 358 zastupitelských míst – více než desetinásobek ve srovnání s komunálními volbami v roce 2014!

V Praze hnutí ANO mezi outsidery

Piráti dokázali porazit v Praze hnutí ANO, což bylo pro jeho předsedu Andreje Babiše velkou porážkou. Nejlépe to možná vystihly některé zahraniční deníky. Například slovenský Deník N napsal: „Babiš po prohře v Praze minimálně ztratil pocit neporazitelnosti”. Jeho hnutí ANO sice uspělo v řadě větších měst, ale i tak se nechal slyšet např. jeden francouzský list titulkem „hořkosladké premiérovo vítězství“. A v podobném duchu se vyjádřila i německá DPA.

Zahraniční média se pak už nezabývala třeba tím, že největší debakl prožili komunisti, SPD a ČSSD. Strany, které v zastupitelstvu nezískaly ani jediné křeslo. KSČM naopak přišla o všechny 4 zastupitele, obrovský propad zaznamenala ČSSD, která přišla o všech 8 míst a SPD Tomio Okamury, který nezískal ani jedno.

„Říkali jsme, že bychom chtěli mít kolem 200 zastupitelů. Pirátských kandidátů bylo zvoleno 358, což je jednoznačný úspěch. Jdeme nahoru i ve městech jako je Ústí, kde jsme skončili druzí nebo Plzeň a Olomouc, kde jsme třetí,“ řekl Pirátským listům Ivan Bartoš. „Potvrzuje se, že Piráti nejsou jenom strana sněmovní nebo strana velkých měst, ale máme celostátní záběr, protože téměř všude máme přes 5%,“ doplnil.

Kdo byl na palubě?

Zájem o pirátské volby byl ze strany médií obrovský. A tak není divu, že na náplavce u kotviště pirátské lodi postupně dorazily přenosové vozy ČT, TV Nova a TV Prima. Celkem jsme pak napočítali dalších 8 televizních štábů internetových televizí. Vedle televizních štábů zde byla vyčleněná kajuta – improvizované tiskové středisko – přeplné redaktory, kteří se prali o volná místa u stolu na počítače. Jejich komentáře a informace se během několika okamžiků dostaly na internet

Vedle poslance a předsedy Pirátů Ivana Bartoše a kandidáta na funkci primátora Zděnka Hřiba jsme palubě zastihli třeba Jakuba Michálka, poslankyni a místopředsedkyni Pirátů Olgu Richterovou (ta se přišla podívat i s miminkem Melicharem), kandidáta na funkci senátora Lukáše Wagenknechta nebo zastupitele pražského magistrátu Adama Zábranského. Zvláštní poděkování potom patří Michalu Pragerovi. „Naše kampaň začala vlastně nedávno. Ale během několika týdnů se nám pak podařilo oslovit mnoho občanů a výsledkem je, že nás v Praze 14 volilo 13 % voličů. Budeme nadále bránit výstavbě sídliště Černý Most 5, která by na dlouhá léta proměnila naši oblast v měsíční krajinu s tunami prachu, panelů a náklaďáků,“ doplnil Prager, zastupitel Prahy 14, kde ještě nedávno Piráti moc velkou podporu neměli.

Hřib primátorem? Šance jsou veliké!

Velké díky za zdařilou přípravu celé akce zde v Praze patří Michalu Jokešovi, Alici Hamalové a Šárce Václavíkové. A všem pirátským voličům jak u televizních obrazovek, tak přímo na palubě pirátské lodi. Avšak volbami samotnými klání nekončí. Podle nejčerstvějších informací přišli v Praze Piráti s velkorysou nabídkou: TOP 09, STAN a Praha sobě by dostaly po čtyřech místech v pražské radě včetně náměstků a Piráti by obsadili dvě křesla a post primátora. „Zásadní jsou ale pro nás shody v programových prioritách, kam patří otevřený a transparentní Magistrát, digitální služby pro občany a řešení bytové situace,“ uvedl Zdeněk Hřib.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Ivan Břešťák

Štítky: #Ivan Bartoš #Komunální volby #Zdeněk Hřib

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.