Archiv

Piráti v Libereckém kraji uspěli ve volbách. Po náročné kampani je však čeká to nejtěžší

08. 10. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Česká pirátská strana získala v Libereckém kraji celkem 13 zastupitelských mandátů. V České Lípě 2 mandáty (7,99 %), v Jablonci nad Nisou 5 mandátů (14,51%), Semilech 1 mandát (5,92 %), Turnově 3 mandáty (9,57 %) a v Železném Brodě 1 mandát (6,24 %). Navíc získala mandát další Pirátka na nezávislé kandidátce v obci Pulečný. Piráti tak obsadili pozice ve všech zastupitelstvech, kam podávali stranické kandidátky.

Liberecký kraj komunální volby

Tomuto úspěchu předcházela náročná kampaň a zapojení nebývalého počtu členů i příznivců. Piráti dokázali napříč krajem oslovit celou řadu vysoce kompetentních odborníků. To nejproblematičtější však přichází po volbách. Vyjednávání o povolební spolupráci s dalšími stranami budou velmi pravděpodobně obtížná a výsledek může být dosti nevděčný. Bude třeba nalézt konsenzus mezi pirátským programem a ochotou domluvit se.

Okolnosti glosuje krajský předseda Ondřej Kolek: „Pokud se nedohodnete, skončíte v opozici a někteří voliči budou zklamáni. Pokud se naopak dohodnete, bude tato dohoda zpochybňována konkurenty a opět některými voliči. Před největším rozporem budou stát Piráti v Jablonci nad Nisou. Naším cílem ale je pozitivně ovlivnit směřování naší země a musíme zvládnout i tuto náročnou část politiky. Politika v demokratickém uspořádání v sobě totiž nutně obsahuje kompromis.“

Velmi náročná jednání již probíhají ve zmiňovaném Jablonci, kde Piráti skončili třetí za ODS a ANO. V Turnově a Železném Brodě půjdou zřejmě do opozice, zatímco v Semilech a v České Lípě je situace otevřená. Piráti vždy vyjadřovali ochotu spolupracovat s prodemokratickými stranami, jejichž zastupitelé na dané úrovni nejsou přesvědčivě podezřelí nebo dokonce pravomocně odsouzení, zejména za věci spojené s výkonem jejich funkce.

V roce 2014 získali Piráti v Libereckém kraji pouze 3 mandáty, dva v České Lípě a jeden v Mimoni.

 

Autor je předseda Krajského sdružení pro Liberecký kraj České pirátské strany

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Ondřej Kolek

Štítky: #Komunální volby #Liberecký kraj #Piráti v koalici

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.