Odborně

CityVizor: Sledujte hospodaření vaší obce v mobilu

04. 10. 2018 | 8 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Chcete znát podrobné výdaje své obce? Například kolik stála oprava sekačky nebo jak velký účet platila obec za elektřinu? Nejen na tyto otázky vám dá odpověď aplikace CityVizor, která je postavená na otevřených datech o hospodaření měst a obcí.
 

CityVizor

Aplikace je z dílny Ministerstva financí a umožňuje občanům snadno kontrolovat hospodaření své obce. Je funkční nejen ze stolního počítače, ale skvěle funguje také na všech mobilních zařízeních a platformách. Transparentní hospodaření může mít bezplatně kterákoli obec v Česku, v současnosti CityVizor využívá například Uherský brod nebo Praha 7.  Dnes aplikaci provozuje a rozvíjí spolek obcí Otevřená města.

Hlavní výhody CityVizoru je intuitivní ovládání pro občany, kteří jednoduše a přehledně dostanou souhrn všech výdajů a příjmů obce. Všechna data jsou zobrazena v jednoduché grafické podobě s podrobnými popisy a se snadno dohledatelnými fakturami. Zároveň aplikace odkazuje na nejnovější veřejné dokumenty a přehledně zobrazuje plán (rozpočet) výdajů, plnění těchto plánů v daném roce a vazby jednotlivých faktur a investic na rozpočet obce.

Díky Transparentnímu rozpočtu mají občané přehled o využívání rozpočtu. Zároveň mají lidé přehled o tom co se v obci staví nebo opravuje. V CityVizoru totiž každý vidí právě probíhající investice. Občané se také v záložce úřední deska dozvědí nejnovější informace o tom co se v obci děje. V aplikaci si obyvatelé obcí mohou snadno prohlédnou uzavírané smlouvy z pohodlí domova a nemusí chodit na úřad a hlídat si otevírací dobu úřadů.

Nespornou výhodou této aplikace je také fakt, že nezatěžuje úředníky na obecních úřadech, jelikož export dat do CityVizoru je velice snadný a rychlý. Jediné co musí na úřadech udělat, je vyexportovat data z účetního systému a vložit je do aplikace. I to lze navíc zautomatizovat.

V současné době je do této aplikace zapojeno celkem pět obcí ze všech koutů České republiky a další se pomalu připojují. Pokud chcete, aby i vaše obec používala aplikaci CityVizor, tak napište na cityvizor@otevrenamesta.cz.

 

Autor je poslancem Poslanceké sněmovny Parlamentu ČR

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Jan Pošvář

Štítky: #komunální politika #Ministerstvo financí #rozpočet

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.