Reportáže

Petr Chaluš: Chci být hlasem rodičů v Senátu

04. 10. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Předseda Fóra rodičů Petr Chaluš kandiduje za Piráty do Senátu v části okresů Praha-východ, Praha-západ a na Benešovsku. Z pozice senátora plánuje rozvíjet české vzdělávání - jeho kvalitu, dostupnost a smysluplnost. Mimoto chce otevřít Senát širokému dialogu s odborníky a veřejností a srozumitelně vysvětlovat úpravy zákonů.

chalus

Ahoj Petře, můžeš mi na úvod říct pár slov o sobě?

Je mi 45 let, žiji se svou ženou a čtyřmi dětmi na Benešovsku. Vystudoval jsem pedagogiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Pracoval jsem jako poradce pro děti, rodiče i učitele, podílel jsem se na několika začátcích rozvoje aktivity eTwinning, nyní pracuji v rámci programu Erasmus+ jako koordinátor českého Centra Euroguidance. Od roku 2014 jsem občansky aktivní jako rodič, dobrovolník, předseda organizace Fórum Rodičů, která podporuje rodiče v jejich komunikaci se školami. Angažuji se také v dalších aktivitách, kde podporuji inovativní proudy v českém vzdělávání. Usiloval jsem o úpravy legislativy v oblasti státních maturit, centralizovaných přijímacích testů na střední školy a povinnosti předškolního vzdělávání tak, aby byly utlumeny negativní dopady těchto politik.

 

Tvé volební heslo je hlas rodičů v Senátu”. Proč právě to?

Hlas rodičů by měl být slyšet i v Senátu. Rodiče jsou skupina lidí, kteří mají v životě dost zátěží, pečují o děti, zajišťují rodinu. Přitom je často instituce zbytečně zatěžují. V kontaktu se školami, porodnicemi i úřady se mohou rodiče setkávat s profesionalitou i porozuměním. Stát může ve spolupráci se zaměstnavateli podporovat takové podmínky, aby rodiče mohli trávit dostatek času se svými dětmi. Je třeba zaměřit se nejen na podporu organizací a institucí, důležité je i podpořit rozvoj komunit zdola. Pokud si lidé důvěřují a spolupracují, pak vytvářejí svět, v jakém se jim dobře žije.

 

 

Jaký je tvůj volební program?

Chci otevřít Senát širokému dialogu s odborníky a veřejností, srozumitleně vysvětlovat, jak se nás úpravy zákonů týkají. Každý politik i senátor by podle mě měl komunikovat se všemi otevřeně, rovně a uctivě. Věřím, že i v Senátu stejně jako jinde je otevřenost, transparence a civilnost nejlepší přístup k udržení a rozvoji demokracie u nás. A otevřený Senát umožňuje zapojit občany do dialogu i odborníky, kterých se projednávaná legislativa týká.

 

Věnuješ se problematice vzdělávání, bude to i jedna z tvých priorit v Senátu?

Samozřejmě. Chci rozvíjet české vzdělávání, jeho kvalitu, dostupnost a smysluplnost a příležitosti pro profesní i osobní rozvoj po celý život. Je důležité učit se chápat celostně svět a zároveň rozvíjet praktické dovednosti, podpořit chuť a schopnost spoluvytvářet prostředí, ve kterém žijem. Vzdělávání se neděje jen ve škole a je třeba lépe uznávat kompetence získané i mimo školu, odstraňovat aktivně bariéry, které demotivují lidi se vzdělávat. Investice do rozvoje dovedností lidí je hlavním tahounem rozvoje ekonomiky a životní spokojenosti.

 

Co tě odlišuje od dalších kandidátů ve tvém volebním obvodě?

Na první pohled byl viditelný rozdíl mezi kandidáty objem financí, který do kampaně nasypali. Velké reklamní plochy, zaplacené mediální prostory a mnoho dalších zdrojů provází kandidáty v odlišné míře. Já jsem vedl dialog bez velkých finančních nákladů, online i na ulici s jednotlivými lidmi. Kontaktní kampaň je pro mě daleko důležitější. S lidmi jsem se setkával tváří v tvář, ne přes billboardy.

 

 

Co by byly první věci, které bys jako senátor udělal?

Jel bych se svou ženou na týden do Rajeckých Teplic na Slovensko. Poděkuji všem dobrovolníkům, co mi pomáhali. Pak se sejdu s pirátskými senátory, se kterými prodiskutujeme společnou strategii. Sejdu se pirátskými poslanci a garanty programových bodů, abych měl hlubší přehled o aktuálních vizích ve všech oblastech. Seznámím se se všemi 81 senátory a bude mě zajímat, jaké priority mají oni. Vyzvu všechny relevantní skupiny a veřejnost k dialogu o rozvoji českého vzdělávání i k dalším tématům, které ovlivňují život rodičů a dětí.

 

Děkuji za rozhovor

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.