Reportáže

Pavel Tauer: Z dobrovolníka kandidátem na zastupitele za Piráty na Praze 7

03. 10. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Úspěšný podnikatel v IT Pavel Tauer je dvojkou na kandidátce v letošních komunálních volbách na Praze 7. Jak k tomu vlastně došlo?

Pavel Tauer

Praha 7 je poměrně specifickou pražskou městskou částí. Dalo by se říct, že má intelektuální centrum na Letné a obchodní pak v okolí tržnice a Alzy. Její občané jsou většinou patrioti, kteří na svoji „Sedmičku“ nedají dopustit. Líbí se jim Stromovka, Výstaviště i Letenské sady, a milují svoje hospůdky a čajovny, kterých je tu na počet obyvatel snad nejvíc v celé Praze. Proto zde má svoji stabilní voličskou základnu strana Zelených a Piráti zde zvítězili v posledních parlamentních volbách.

Pavla Tauera jsem pozvala k rozhovoru na Ladronku na Praze 6, která svým způsobem hodně připomíná právě Stromovku.

Pavel žije na Praze 7 kousek od Veletržního paláce již čtrnáct let, a jak říká, neměnil by. Miluje zdejší genius loci, líbí se mu, jak je zde zkombinovaná příroda s městským pohodlím a centrum Prahy je jen pouhých pár minut hromadnou dopravou. Podniká úspěšně  v IT.

Zeptala jsem se jej, jak se stalo, že se v poměrně krátké době stal z příznivce a dobrovolníka lídrem Pirátů na MČ Praha 7.

„Jako dobrovolník jsem začal pro Piráty pracovat před parlamentními volbami, kdy jsem začal streamovat pirátské akce, schůze i tiskovky. Pracoval jsem i přímo pro Ivana Bartoše.“

(Přímých přenosů má na kontě už více než třicet a dalších akcí, jako třeba youtube pozvánky a podobně už ani nespočítá. Je znát, že audio a video je jeho koníčkem a velice jej baví.)

„O politiku jsem se zajímal už za minulého režimu. Po roce 1989 jsem volil Občanské fórum, pak ODS i ČSSD. Všechny tyto strany mě ale postupně zklamaly. Piráty jsem zaregistroval hned při jejich vzniku ve Švédsku při známé kauze Pirate Bay. V roce 2014 jsem se stal příznivcem České pirátské strany a letos v dubnu pak plnoprávným členem. Proč? Protože se mi líbí jako platforma různorodých názorů a aktivit a taky jak jsou operativní – na rozdíl od zkostnatělých „tradičních“ stran. Piráti jsou vnímáni jako strana „ajťáků“ ale trochu mě překvapilo, že ve skutečnosti jich tam zase až tak moc není.“

Pavel ale rozhodně není typický „ajťák“, kterého si většina lidí představuje jako trochu obtloustlého bledého mladíka, živícího se ve fastfoodech a majícího problém s komunikací s něčím jiným než s počítačem. Je to atraktivní a charismatický muž s vyhraněnými názory nejen na politiku, ale i na ekologii a další oblasti života.

Když měl malé děti, tak jako správný otec přemýšlel, co je pro ně nejlepší. Odstěhoval se proto na nějakou dobu na chatu na Kokořínsko, kde děti vyrůstaly v čistém a zdravém prostředí. Ani po přestěhování do Prahy však nechce, aby se v zimě dusily ve smogu a léto je otravovalo přízemním ozónem. Není tedy divu, že Pavel má blízko i ke straně Zelených, jako ostatně většina Pirátů.

Na svět se kandidát Pirátů dívá optimisticky: „Je vidět, že kolem Akademie výtvarných umění na Letné se to hemží kreativními lidmi. Místo aby nám ničili plakáty, tak nám je ještě vylepšují,“ napsal nedávno na svůj FB profil Pavel Tauer.

 

Jsi ekolog?

Ano, jsem. Svoji chatu jsem postupně vylepšoval, mám skoro dokonalý systém zavlažování zahrady a zajímají mě alternativní způsoby vytápění i další vylepšení, která nám zpříjemňují život, ale jsou zároveň prospěšná i přírodě. Co mi v Praze hodně vadí, to je plýtvání pitnou vodou. Proč s ní například splachujeme záchody? Nebylo by lepší dělat to vodou užitkovou? Proč necháváme dešťovou vodu splachovat bez užitku do kanalizace, když by bylo možné s ní třeba zalévat zahrady? V letošním horkém létě byla tato otázka zvláště naléhavá.

Jaký je Pavel člověk (tedy nejen politik, podnikatel, ekolog a rodič)?

Jsem tak trochu kutil. Zajímá mě, jak věci fungují, a žádná technika mi není cizí. Když jsem jako malý kluk dostal jedny z prvních digitálních hodinek, okamžitě jsem je ke zděšení a posléze i nadšení svého otce rozebral a pak zase složil.

A pak zase fungovaly?

Ano. A takový je vlastně celý můj přístup k životu. Chci vědět, jak věci fungují, a chci, aby fungovaly dobře.

Jaké jsou tvoje plány, pokud se dostaneš na radnici?

Mimo ekologii mě také přirozeně zajímá školství, protože mám děti. A chci pro ně to nejlepší. Projekt, který bych opravdu chtěl prosadit, by se dal nazvat „Minecraft do škol“. Minecraft je počítačová hra, která není jen nějaká hloupá „střílečka“ jak si představují lidé starší generace, nebo ti, kteří počítačům zrovna moc nefandí. Je to inteligentní a interaktivní hra, která u dětí rozvíjí nejrůznější dovednosti a podporuje i intelekt. Navíc je založená na pirátských principech. Hrát ji může svobodně každý, je volně ke stažení na internetu.

 

Česká pirátská strana vítá lidi s takovým přístupem k životu, k životnímu prostředí a ke společnosti.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Barbora Hrůzová

Štítky: #komunální politika #Komunální volby

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.