Reportáže

Lukáš Wagenknecht: Jako senátor budu hlídat politiky a bojovat proti rozkrádání veřejných prostředků

21. 09. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Auditor Lukáš Wagenknecht se už patnáct let věnuje oblasti kontroly nakládání s veřejnými prostředky a stál u odhalení řady kauz, které se týkaly zejména dotačních podvodů. Pod pirátskou vlajkou nyní kandiduje do Senátu PČR na Praze 8. Jako senátor chce prosadit systémová pravidla pro vymahatelnou odpovědnost politiků a úředníků, která zastaví vyhazování peněz daňových poplatníků a ztíží rozkrádání veřejných rozpočtů. Že to myslí vážně dokazuje i to, že návrh zákona o vnitřním kontrolním systému veřejné správy má již připraven.

lukas.jpg

Lukáši, lidé tě mohou znát z médií, kde se jako odborník vyjadřuješ k různým kauzám. Přesto tě poprosím, aby ses krátce představil.

Už více než 15 let pracuji v oblasti ekonomie a auditu. Mám zkušenosti s auditem převážně ve veřejném sektoru, ale také ze státní správy když jsem působil jako náměstek pro oblast finančního řízení a auditu na Ministerstvu financí ČR. V roce 2012 jsem s několika přáteli založil spolek Good Governance, ve kterém se snažíme prosazovat zásady dobrého vládnutí. Jde o jednoduchá pravidla, která už dlouhá léta fungují v zahraničí. O interním auditu také přednáším na vysoké škole.

 

Byl jsi u odhalení řady kauz, které se týkaly především dotačních podvodů. Které z nich považuješ za nejvýznamnější a proč?

Velkou kauzou bylo odhalení korupčního jednání v kauze ROP Severozápad. V auditu jsme poukázali na rozdělování dotací, které nebylo vůbec transparentní a přezkoumatelné. Politici tady zmanipulovali 14 miliard z 18. Dnes má kauza dohru v trestním řízení, které závěry auditu potvrdilo, a 23 lidí je v kauze obviněno. Dále můžu zmínit výstavbu metra A, kterou jsem auditoval, kde byly bez veřejné soutěže zadány zakázky za 3,5 miliardy. Zároveň byly některé firmy napojené na politiky. Byl to ukázkový model selhání kontrolního systému. Během svého profesního života jsem auditoval už stovky projektů, ale tyto považuji za nejvýznamnější.

 

Výstavbu metra A, kterou auditoval, považuje Wagenknecht za jednu z nejvýznamnějších kauz

 

Jak by se dalo zabránit selhání kontrolního systému? Existuje vůbec řešení, jak takovým případům předcházet a jak zabránit manipulaci s veřejnými penězi?

Ano, existuje a je docela jednoduché. Stačí nastavit jasná pravidla, která už léta fungují například ve Velké Británii nebo v Holandsku. Ovšem většina našich politiků přijetí takových pravidel vehementně odmítá. Zásadní je to, že nemá smysl kontrolovat předražené zakázky nebo nesmyslné dotace několik let poté, co byly proplaceny, jak to u nás nyní probíhá. Naopak je důležité kontrolovat vše předem.

 

O jaká pravidla konkrétně jde? Můžeme je někde dohledat?

Již před lety jsem s kolegy napsal zákon o vnitřním kontrolním systému veřejné správy. V něm jsou pravidla jasně definována. Jde především o vymahatelnou odpovědnost za rozhodování politiků a úředníků, s tím související osobní manažerská odpovědnost a nastavení jasných kritérií projektů. Zkrátka pokud dotyčný nesplní předem stanovená kritéria, nese za to odpovědnost a odchází z funkce. Dále jde o skutečný zákaz střetu zájmů politiků a úředníků, omezení duplicitních formálních inspekčních kontrol úřadů, které jsou drahé, ale nic nepřináší, a především pak směřování kontrol do chvíle ještě předtím, než peníze odejdou z úřadu. V Senátu bych se chtěl věnovat hlavně prosazování těchto pravidel. (Hotový zákon je všem k dispozici.)

„V pozici senátora budu moci dělat to, co dělám celý život, ale o úroveň výš  hlídat politiky," říká Wagenknecht

 

Co ještě chceš v Senátu prosazovat? 

Oblastí a věcí k řešení je hodně, vyzvdvihl bych ale následující priority, se kterými do toho jdu. Je to otevřená veřejná správa, protože úřad má občany informovat a ne je obtěžovat. Dále zrušení byrokratické zátěže malých podnikatelů a zároveň kontrola velkých korporací. Také budu podporovat naše členství v EU, NATO a dalších mezinárodních organizacích, určitě budu proti snahám o omezení našeho členství. V neposlední řadě chci pomáhat s řešením problémů obyvatelům mého senátního obvodu č. 23  Praha 8, 18, Čakovice, Dolní Chabry, Ďáblice, Čimice a Březiněves. Těch problémů tu je opravdu hodně  nedokončená radnice na Palmovce a v ní utopené miliardy, autobusové nádraží na Ládví, kde lidem pod okny projíždí denně stovky autobusů, developerské záměry Ďáblicích (a nejen zde) nebo tisíce aut trápící a dusící obyvatele Holešoviček.

 

Čtyřicet let, což je hranice pro vstup do Senátu, ti bude jen několik dní před volbami. Proč ses vůbec nyní rozhodl aktivně vstoupit do politiky? Co Tě k tomu přimělo?

Zkrátka už mě nebavilo, jak se říká, jen sedět v hospodě a nadávat. Proto jsem se rozhodl aktivně s tím něco dělat. Senát je důležitou pojistkou demokracie a již v minulosti jsem se setkal s jeho fungováním, které mě přesvědčilo, že Senát má smysl. Může zdokonalovat zákony nebo může zabránit nesmyslným změnám Ústavy. Navíc se osobně už několik let snažím prosadit již zmíněný zákon o efektivním nakládání s veřejnými financemi, ale k jeho přijetí chybí vůle politiků. Věřím, že z pozice senátora bude moje slovo silnější a  budu mít větší prostor pro vyjednávání a prosazování svých priorit. V pozici senátora budu moci dělat to, co dělám celý život, ale o úroveň výš  hlídat politiky.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.