Komentáře

Ivan Bartoš: být proti fašismu je normální

20. 09. 2018 | 18 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Je to už trochu nuda, nemyslíte? Jako pokaždé před volbami se i letos ve zvýšené míře objevují mé “senzační” fotky s vlajkou Antifašistické akce a v merchi Good Night White Pride, jako kdyby snad být proti rasismu a rasové nadřazenosti bylo něco špatného. Ve 20. století si svět s představou, že společnost může fungovat na rasové bázi, užil své. Nejen Židé, ale i Romové a příslušníci dalších některým “nevyhovujících” etnik byli v Evropě takřka vyhlazeni. Dnes žijeme v době, kdy je být rasistou společensky přijatelné, ale člověk vyfocený s antifašistickým symbolem jej musí vysvětlovat veřejnosti, jako kdyby snad šlo o něco, za co by se měl stydět. Jako kdyby snad být proti fašismu nebylo v pořádku a normální.

Ivan Bartoš CZ vlajka

Jsem pacifista (i když jsem v mládí dělal sportovně JuDo, ale i to je “Jemná cesta”) a jsem liberál. Politiku dělám, protože věřím v demokratický proces a ve vládu práva, které měří každému stejně bez ohledu na jeho moc, postavení, vyznání nebo barvu kůže. Členem AFA nejsem. Vlajku Antifašistické akce jsem před pár lety koupil v berlínském Kreuzbergu jako jeden z symbolů odporu německé společnosti proti nastupujícímu nacismu v 30. letech. A ta “slavná fotka z dovolené” je pořízená hned vedle dvou zapuštěných plaket obětem Holokaustu. Antifaschistische Aktion totiž vznikla v roce 1932 v reakci na neutuchající pouliční násilí a vraždění ze strany nechvalných nacistických milic SA. To je také symbol, který pro mě historicky představuje: symbol, že zlu se neustupuje. Dnes žijeme na jiném místě, v jiné době a naštěstí také v demokratickém státě. Kdybych si měl vybrat, kdo je mi svými politickými metodami blízký, zmínil bych Gándhího a Martina Luthera Kinga, kteří věřili v sílu a hodnotu nenásilí. Je to právě pozitivní politika, která může spojovat lidi a stavět mosty. A když se budeme starat o to, aby nikdo nebyl ze společnosti vylučován, nebude hrozit opakování historie.

A pokud jde o GNWP? Good Night White Pride je dlouhodobá mezinárodní kampaň hudební scény proti snaze neonacistů různé hudební subkultury infiltrovat a šířit v nich svou agendu. Že je ta kampaň samoúčelná? Kdyby se neonacistům v minulosti nepodařilo ukrást velikou část jedné subkultury, a sice skinheads, GNWP by nikdy nevznikla. Uznávám právo hudebníků vyjádřit se. Skinheads je subkultura vzniklá mezi černými Jamajčany a byla zcela prostá jakéhokoli rasismu. To, že dnes stále řada lidí vnímá skinheads jako pouliční rasistické násilníky, jen dokazuje, že snaha neonacistů opakovaně infiltrovat hudební subkultury není žádná chiméra. A děje se to například i v oblasti tvrdé hudby. A proti tomu jsem ochoten se vymezit i já podporou merchandise. Ostatně proč ne, sám jsem muzikant, ideu této kampaně sdílím, a opět na tom není zhola nic špatného.

A fotky z demonstrací? Jistě, byl jsem za svůj život na spoustě demonstrací a demonstroval jsem i za práva uprchlíků v Praze – stejně jako jsem stál například v Krupce, kde pochodovali neonacisté, stejně tak ve Varnsdorfu nebo v Ústí, kde u ubytoven jsem hrál jsem vystrašeným dětem na harmoniku. Neznamená to, že jsem pro přijetí každého, kdo si řekne. Znamená to jen to, že si myslím, že uprchlíci jsou lidé, a že s oběťmi války by nemělo být zacházeno jako s jejími strůjci. To je celé. Piráti zastávají racionální přístup k uprchlíkům, což dokazujeme i prací v Poslanecké sněmovně.

Takže tolik k stále se opakujícím fotkám z let 2015 a 2016. Nikdy jsem nebyl ani nejsem členem AFA ani žádné jiné ideové organizace kromě Pirátské strany. Neuznávám násilí jako řešení problémů. Mé postupy jsou didaktika a politika. V případě nutnosti nenásilný protest. V momentě, kdy pan Konvička, lidé z hnutí Úsvit, pan Okamura, antisemita Adam B. Bartoš a další výtečníci české rádoby národovecké vlny v Praze exhibovali do té míry, že na náměstích stavěli šibenice, cítil jsem jako svou morální povinnost, říci tomuto způsobu prezentace jasné ne.

Například v únoru 2016 v Praze probíhaly dvě velké exhibice rozdmýchávající nenávistné nálady v české společnosti – pan Okamura opakovaně na Václavském náměstí za podpory českých nacionalistů a antisemita Adam B. Bartoš a před Loretou, kde byl dokonce zadržen v jeho “táboře” muž, který střílel z pistole do vzduchu při pokřikování hesel “Blaničtí rytíři jsou připraveni”. Následně byl tento odsouzen k veřejně prospěšným pracím.

U Bruských kasáren a na Malostranském náměstí se v té době konala dvě shromáždění vyzývající k toleranci. První pořádaný sdružením “Ne rasismu” – akce nazvané Solidarita bez hranic – pochod proti rasismu a xenofobii a druhé Shromáždění proti rasismu, které pořadatelé pojmenovali Sluníčkem a kávou proti xenofobii a kalašnikovu. Happeningů proti rasismu a xenofobii jsem se zúčastnil. Nestydím se za to a připadá mi hodně divné, že někdo čeká, že se za to stydět budu.

Tak to mám nastavený a jsem na to hrdej a jsem hrdej na každýho (byť na tom nemám žádnou zásluhu), kdo jde svým chováním i vystupováním ostatním příkladem. Bejt proti fašismu je správný.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Ivan Bartoš

Štítky: #Ivan Bartoš

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.