Kauzy

Tím, že homosexuálům dáme právo vstupovat do manželství, nevezmeme heterosexuálům právo na totéž

02. 10. 2018 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Se souhlasem pisatelky uveřejňujeme dopis adresovaný poslanci Tomáši Martínkovi v reakci na plánované projednávání uzákonění manželství dvou osob stejného pohlaví. Bod je plánovaný na aktuálně probíhající 19. schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

gay vlajka

Vážený pane poslanče Martínku,

dovoluji si Vás oslovit s vírou, že pro vás je důležité znát názory a postoje obyčejných lidí, potenciálních voličů.

To, co bych Vám ráda sdělila, se týká připravované novely zákona o manželství, která by umožňovala manželství i homosexuálním párům.

Jmenuji se Svatava H., profesí jsem zdravotní sestra, ale mým hlavním životním posláním bylo a je mateřství. S manželem jsme měli osm dětí, byli jsme tradiční rodina, kdy jsme své děti vychovávali podle svého nejlepšího vědomí a svědomí k lidskosti a křesťanským hodnotám.

Jako blesk nás zasáhla před více než čtyřmi lety smrt nejmladšího syna, který se v necelých patnácti letech oběsil.

V dopisu na rozloučenou nám mimo jiné vysvětlil, že hlavním důvodem je jeho homosexualita. Psal, že nechce žít v netolerantní společnosti, kde nemají všichni stejná práva a že si přeje, aby jeho smrt přispěla k větší toleranci a rovnoprávnosti všech lidí na zemi.

Nerozuměli jsme tomu, co pro něj bylo v této společnosti tak nesnesitelné, že ho to dovedlo k rozhodnutí vzít si život. Mnoho lidí (naprosto osobně neznalých této problematiky) se nás nechápavě ptalo PROČ to udělal, když dnes už je vlastně homosexualita brána naprosto v pohodě, mohou uzavírat registrované partnerství, nikdo je nijak nediskriminuje...

Postupně jsme pochopili PROČ. Už při posledním rozloučení nám místní kněz ukázal, jak církev těmto lidem ubližuje. Poznali jsme mnoho lidí-homosexuálů, které smrt našeho syna velmi zasáhla. Vyjadřovali nám účast a svěřovali se se svými pocity, bolestmi, úzkostí a strachem. Hodně se mám jich přiznalo, že v určitém věku se pokusili či uvažovali o tomtéž konečném řešení, jako náš syn Filip. Vím i o případech, kdy mladí lidé svůj život ukončili ze stejného důvodu, jako náš syn...

Jako reakce na smrt našeho syna vznikla rok po jeho úmrtí internetová poradna Sbarvouven, která má za cíl pomáhat především mladým LGBT lidem se sebepřijetím a následně s coming outem. Jsem jednou z mentorek v této poradně a díky klientům, kteří se na mne se svými problémy obracejí, vím o tomto tématu opravdu čím dál víc.

Rozumím tomu, co těžce prožíval náš syn a ráda bych přispěla k tomu, aby stejné pocity nemuseli prožívat další mladí lidé, které by to mohlo dovést k podobně tragickým koncům.

Vím, jak těžce většina mladých LGBT lidí přijímá svoji odlišnost od většiny. Často s tím sami velmi dlouho a těžce bojují, chtěli by být "normální", ale dříve či později přijmou fakt, že TO prostě mají jinak. Potom je čeká buď život v přetvářce, nebo coming out, kterým se veřejně "přiznají" ke své orientaci. I tento krok je pro ně nesmírně náročný.

Na základě osobních svědectví těchto lidí vím, jak moc by jim pomohlo, kdyby se mohli cítit rovnoprávnými občany – právě i díky zákonu o manželství pro všechny. Osobně jsem přesvědčena o tom, že tento zákon by lidem, jako byl můj syn Filip, velmi pomohl k snadnějšímu sebepřijetí – necítili by se již občany druhé kategorie, kteří se mohou pouze registrovat jako třeba auta.

Jsem přesvědčena o tom, že manželství pro všechny nijak neohrozí tradiční klasickou rodinu. Tím, že homosexuálům dáme právo vstupovat do manželství, nevezme nikdo heterosexuálním párům právo na totéž (přesto, že dnes kolem poloviny párů do manželství nevstupuje, nemá to nic společného s homosexuály, kteří opravdu klasickou rodinu nerozvracejí).

Mnoho lidí střední a starší generace nemá v této oblasti mnoho informací, mají v sobě zažité homofobní postoje a nálady.  Když se pak stane, že se jejich dítě nebo někdo z blízkého okolí vyoutuje, často je to pro ně šok, který je "donutí" přehodnotit svoje názory a postoje. I pro tyto lidi by měla přínos novela zákona o rodině, protože by jim mohlo pomoci vědomí, že přestože je jejich dítě "jiné", má stejná práva a je rovnoprávným občanem naší země.

Vážený pane poslanče, děkuji, že jste si přečetl můj email a věřím a doufám, že při hlasování o tomto zákonu vzpomenete na tragický osud mé rodiny i rodin dalších, které prožily stejnou ztrátu a budete hlasovat s vědomím, že je i ve Vaší moci pomocí tohoto zákona předejít podobným tragédiím a pomoci LGBT lidem k rovnoprávnému postavení v naší společnosti.

 

S úctou Svatava H.

 

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #manželství #občanská práva

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.