Reportáže

Michal Šalomoun: Jdu do Senátu vyčistit právní řád od nesmyslů

14. 09. 2018 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Advokát Michal Šalomoun nechce dění v politice pouze přihlížet, chce aktivně měnit situaci k lepšímu. I proto kandiduje v podzimích volbách do Senátu PČR v obvodě Třebíč. Jakých priorit by se jako senátor držel? A proč se rozhodl vstoupit do politiky?

salomoun

Michal Šalomoun vystudoval Rozhlasovou a televizní dramaturgii a scenáristiku na JAMU a Právnickou fakultu Masarykovy Univerzity v Brně. V současné době se věnuje advokacii, spolupracuje jako externí vyučující nebo člen výzkumného týmu s Právnickou fakultou MU v Brně a také s Občanskou poradnou v Třebíči (https://www.optrebic.cz/), kde pomáhá řešit problémy lidí, kteří si zpravidla nemohou dovolit zaplatit právní pomoc.

Ahoj Michale, co tě vlastně vede k tomu do politiky vstupovat? 

Začnu trochu obšírněji. V řeckých tragédiích končili hrdinové špatně, protože se u nich projevovala tzv. hybris, což byla zpupnost, pýcha, domýšlivost a arogance, která vyvolávala trest bohů a tím postihla celou společnost. To je v zásadě pocit, který moje generace má z fungování ODS a ČSSD a toho, co tu předváděli od opoziční smlouvy. Právě tento pocit frustrace společnosti pak zřejmě zapříčinil úspěch podnikatelského projektu ANO, který k moci a k tomu, co všechno přináší přistupuje velmi nebezpečně. No a právě vývoj na politcké scéně byl při rozhodování mou hlavní motivací.

Kdy tedy přišel ten rozhodující impuls?

Do politiky se mi nechtělo. Ale po přečtení knihy T. Snydera Tyranie: 20 lekcí z 20. století jsem pochopil, že pokud nadáváme na politiky, že jsou hrozní a my jsme lepší, tak je třeba se politiky účastnit a být lepší. Asi bych nekandidoval, kdyby mi nepřipadala situace vážná. Společnost se propadá do nihilismu, hodnoty demokratické společnosti jsou relativizovány. Lež už není lež, ale je to „alternativní pravda“. Premiér této země má konflikt zájmů prakticky ve všech oblastech života. No a co víc, pomalu se vytrácejí kritické hlasy, že tohle všechno je špatně. To, co bylo dříve nemyslitelné, se stává myslitelným. Děsím se dalšího posunu, kdy se myslitelné stane obvyklým, a obvyklé správným. Přichází plíživá proměna hodnot.

A proč jsi se rozhodl jít do toho s Piráty?

S Ivanem Bartošem, předsedou Pirátů se znám někdy od roku 2013, kdy jsem vyhrál u Nejvyššího soudu dva spory proti OSA ohledně hrazení poplatků za televize umístěné na pokojích lázeňských pacientů. Se stranou jsem pak začal spolupracovat jako odborník na autorské právo. Piráti možná mohou někoho popouzet svojí politickou nezkušeností, určitým skautským naivismem, přebujelou transparentností, ale je to strana, která byla budována zdola, trpělivým úsilím a každodenní mravenčí prací nadšenců. Nevznikla jako podnikatelský marketingový projekt ani jako odnož jiné politické strany z politiků, pro které v původní straně již nebyla místa. To se mi líbí, a i proto mi jsou sympatičtí.

Pirátský kandidát Michal Šalomoun se o senátorský post uchází v obvodě Třebíč

Co bys chtěl jako senátor změnit? 

V Senátu hodlám plně využívat možnosti senátora podávat návrhy na zrušení předpisů Ústavním soudem a postupně tak vyčistit právní řád od nesmyslů. Největším problémem naší legislativy je totiž to, že máme příliš mnoho zákonů. O co víc je zákonů, o to víc je v nich ustanovení, ve kterých konkrétní pravidlo chování není jasné. Existuje poměrně mylná představa, že tato mlhavá pravidla chování nějak dořeší praxe a tedy justice. Tak to ale není. Klíčové pro celou společnost je přijímat takové zákony, kde pravidla chování budou dána jasně a nikoli vágně.

Jaké máš eso v rukávu? Proč by voliči měli dát svůj hlas právě tobě?

Senát působí jako druhá parlamentní komora, která přezkoumává návrhy zákonů schválené Poslaneckou sněmovnou. Pokud tedy existuje nějaká vhodná kvalifikace pro senátora, tak asi není od věci, aby to byl právník. Já jsem advokát a řeším problémy lidí a firem na úřadech a na soudech všech stupňů, a opravdu se těch jednání účastním osobně. Soudních jednání jsem absolvoval stovky, ne-li tisíce. Moc dobře vím, jak vypadá rozdíl mezi textem zákona a mezi tím, co z takového textu dokáže dovodit soudce nebo nějaký úředník. Jako advokát napravuji právní problémy, které v praxi vzniknou, ale jako senátor bych mohl přispět k tomu, aby tyto problémy vůbec nevznikaly.

Děkuji ti za rozhovor 

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.