Reportáže

Piráti přichystali netradiční rozloučení s vládnoucí garniturou na Praze 1. Lidem rozdali přes sto melounů

12. 09. 2018 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Včera proběhlo na Žofíně poslední zasedání Zastupitelstva MČ Praha 1, kterého se zúčastnili i Piráti. Při této příležitosti přichystali také happening namířený proti nekalým praktikám radnice na Praze 1. Při akci rozdali přesně 104 melounů, které mají symbolizovat jednak finanční ztrátu 52 milionů při prodeji městských bytů během čtyřletého vládnutí na Praze 1 a dále ve stejné hodnotě nadhodnocenou veřejnou zakázku na rekonstrukci jednoho z objektů v majetku Prahy 1. 

melouny 1

Již před devátou ráno postavili Piráti před Palác Žofín stůl, na kterém krájeli melouny a nabízeli je procházejícím občanům, zastupitelům i úředníkům. Většina lidí si s radostí a úsměvem obohatila snídani a zastavila se i na kus řeči. Všichni se chovali velmi vstřícně, ať už si meloun vzali, nebo ne. Jedna výjimka se však našla. Pan starosta Lomecký, který by měl jít zastupitelům i svým spoluobčanům příkladem, hrubě nabízený meloun odmítl se slovy: „Jděte mi z cesty!“ Má smůlu. Piráti mu z cesty opravdu nepůjdou.

Piráti během happeningu rozdali 104 melounů
 

V deset hodin bylo zahájeno poslední jednání zastupitelstva Prahy 1. Pan starosta Lomecký všechny uvítal, a pak udělil slovo Adamu Zábranskému. Ten pak přednesl kultivovaný projev, ve kterém mimo jiné požádal, aby radnice Prahy 1 respektovala vůli magistrátu jako nadřízeného orgánu a poskytovala bezplatně informace dle zákona.

O slovo se na posledním jednání zastupitelstva Prahy 1 přihlásil pražský zastupitel Adam Zábranský

Po Zábranském vystoupil poslanec a předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, který informoval zastupitele a veřejnost o tom, jak ve sněmovně Piráti hájí zájmy Pražanů - řeší nešvar podvodných směnáren a navrhují moderní pravidla pro Airbnb. Vedle toho kritizoval, že Praha 1 nezákonně utajuje své hospodaření, například pronájmy nebytových prostor v nejlukrativnější ulici Prahy Pařížské, a to lidem kolem lobbisty Iva Rittiga.

David Bodeček: „Ing. Zdena Tomíčková měla pochybit ve věci nakládání s majetkem svěřeným městské části k hospodaření, kde upřednostňovala zájmy jiných namísto zájmů občanů nebo městské části."

V poledne pak došlo na tolik očekávaný bod – interpelace občanů. Přihlášených bylo 17 lidí. Jako první vystoupil David Bodeček s interpelací, která jasně dokazovala, jakým způsobem je prováděno hospodaření s majetkem městské části, při kterém radnice přišla o mnoho milionů korun a které je už i za hranicí zákona, protože zakládá oprávněné podezření na korupci. Starosta Lomecký vše popřel a striktně odmítl vyslechnout Bodečkovu doplňující otázku.

Jakub Michálek při diskuzi se starostou Prahy 1 Oldřichem Lomeckým

 

Patnáct interpelací se týkalo stížností na úřednici Tomíčkovou. Všechny jde shrnout následovně: Paní Tomíčková bez výjimky jedná s občany arogantně a neochotně, bezostyšně lže a občas dokonce používá nátlak, který až hraničí s vydíráním. Vše v neprospěch občanů Prahy 1, kterým výsměšně radí, že když se jim na Praze 1 nelíbí, ať se odstěhují jinam. A takto jedná v situaci, kdy Praha 1 bojuje s vylidňováním této městské části a měla by se snažit naopak občanům situaci zde ulehčit. Nasnadě je prastará otázka Cui bono?

 

Přečtěte si o jednom z příkladů špatného hospodaření na Praze 1, kvůli kterému podali Piráti trestní oznámení.

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Bára Hrůzová

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.