Reportáže

Piráti vpluli do ostré fáze komunální kampaně. Chtějí zprůhlednit hospodaření radnic a digitalizovat

04. 09. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Piráti dnes představili své vize a priority do podzimních komunálních voleb. Po boku předsedy Pirátů Ivana Bartoše a místopředsedkyně strany Olgy Richterové vystoupili pirátští lídři z Prahy, Ostravy, Plzně, Olomouce, Pardubic, Českých Budějovic a Karlových Varů. „Dnes vplouváme do horké fáze kampaně říjnových komunálních voleb. A mě těší, že se nám s Piráty podařilo postavit 165 kandidátek s téměř 3000 tisíci kandidáty na nich,” uvedl tiskovou konferenci Bartoš.

Zahajení

Jaké jsou naše vize? Zavedeme transparentní fungování radnic včetně průhledného hospodaření a otevřených výběrových řízení. Zefektivníme fungování města díky digitalizaci a otevřeme radnice lidem, tak jak jsme to udělali třeba v Mariánských Lázních. Piráti v Praze i Brně už v minulých čtyřech letech ukázali své nasazení - v Brně jsme zavedli participativní rozpočet, v Praze jsme rozkrývali jednu korupční kauzu za druhou,” zdůraznil Bartoš.

Podle pirátského kandidáta na primátora  Zdeňka Hřiba trápí Prahu vleklé dopravní problémy, krize dostupnosti bydlení, vysoká míra korupce nebo neschopnost města správně uchopit digitalizaci. „Máme proto letos v programu čtyři základní pilíře: transparentní a profesionální radnici, digitální metropoli, čisté a zdravé město a služby pro moderní rodinu,” uvedl Hřib a dodal: „Praze také chybí vize dalšího rozvoje. Chci, aby se do Prahy jezdili lidé učit, jak se mají řešit problémy moderního velkoměsta.”

Zdeněk Hřib, pirátský kandidát na pražského primátora

A jaká je vize Pirátů v Ostravě? „To, co nabízíme, je Ostrava jako moderní centrum druhé největší aglomerace této země. Naše vize je navázání na tvrdou práci předešlých generací, skoncování s dnešní fušeřinou polovičatých řešení a vrácení hrdosti a sebedůvěry městu, které dalo světu mnohem více, než zanechalo samo sobě,” nechal se slyšet ostravský lídr David Witosz.

David Witosz, lídr ostravských Pirátů

Jako Piráti chceme transparentní město bez korupce a bez rozkrádání. Zprůhledníme a zjednodušíme fungování úřadů. Rychle. Bez čekání. Na kliknutí. Zapojíme občany do rozhodování. Už žádné kšefty bez souhlasu voličů, jako s Plzeňskou teplárenskou a Spalovnou Chotíkov. Nedopustíme, aby město znovu prodalo Plzeňskou vodárnu,” řekl Pavel Bosák, lídr plzeňských pirátů, kteří kandidují s heslem „Plzeň je vaše město a my jsme vaši Piráti".

Pavel Bosák, lídr plzeňských Pirátů

Otevřeme radnici lidem, zlepšíme komunikaci správy města vůči jeho obyvatelům, zavedeme opatření proti korupci a klientelismu. Komunální politika má být správou věcí veřejných v zájmu občanů, ne prostředkem jak finančně či jinak pomoci sobě, vlastnímu byznysu či patronům v pozadí. Prosadíme větší participaci obyvatel na správě a rozhodování o podobě města, v němž žijí. Chceme, aby v Olomouci fungoval participativní rozpočet i digitální úřady,” představil olomoucký program lídr Pirátů Hynek Melichar.

Hynek Melichar, lídr olomouckých Pirátů

Piráti v Pardubicích mají ve svém programu rozšíření možnosti participace obyvatel na správě města, zlepšení dopravní situace a dostupné bydlení. „Podobně jako v mnoha jiných městech, letos Piráti kandidují v komunálních volbách v Pardubicích poprvé. To ale neznamená, že bychom byli nějakými nezkušenými nováčky. Chceme využít bohatou profesní historii našich kandidátů z veřejné i soukromé sféry a přinést tak do řízení města nový pohled,” uvedl lídr z Pardubic Ondřej Karas.

Ondřej Karas, lídr pardubických Pirátů

Nejzásadnější a pro Budějovice determinující je těsný vztah s nedalekou Hlubokou, kde již několik dekád žije a kraluje Pavel Dlouhý, který je označován za největšího zákulisního hráče a kmotra v jižních Čechách. Svými dlouhými prsty se snaží ovlivňovat nejen politiku krajské metropole, ale i kraje jako celku. Naším hlavním úkolem je rozbít klientelistickou síť, kterou si kolem sebe vytvořil. Za tímto účelem chceme v Budějovicích zavést jako standard postupy uplatňované v civilizovaném světě. Výběrová řízení na obsazení pozic na úřadech a v městských firmách budou otevřená a transparentní, hlavním kritériem bude odborná znalost,” popsala situaci v Českých Budějovicích dvojka na místní pirátské kandidátce Zuzana Kudláčková.

Zuzana Kudláčková, dvojka na pirátské kandidátce v Českých Budějovicích

O Karlových Varech z pohledu Pirátů promluvil Jindřich Čermák: „Starý Zlatý věk Varů se už ale nevrátí a nepomohou tomu ani sebedokonalejší repliky městských staveb. Změnila se doba, změnili se lidé, změnil se způsob cestování. Co se ale nezměnilo, je touha lidí žít v příjemném místě, které je dobře spravováno, které se stará o potřeby občanů a které se nechová arogantně a přezíravě.”

Jindřích Čermák, lídr karlovarských Pirátů

Rádi bychom navázali na naši úspěšnou práci v oblasti zapojování občanů do veřejného rozhodování a rozšířili projekt participativního rozpočtu ve městě. Chceme také vybudovat projekt otevřená radnice, v rámci toho bychom rádi umožnili veřejnosti vyjadřovat se k věcem, které město v současnosti připravuje a také dávat vedení města vlastní připomínky,” řekl lídr brněnské kandidátky Tomáš Koláčný, který programové priority Pirátů z Brna shrnul ve videu.

Pokud chceme být úspěšní a prosazovat věci, kterým věříme, nemůžeme to dělat pouze na celostátní úrovni. Začít se musí právě už v obcích a městech,” zmínila Richterová. „Piráti na radnicích jsou rozhodně potřeba. Já sama jsem byla zastupitelkou na Praze 10, takže zkušenosti s lokální politikou mám a vím, že to není vždy snadné. Přeji proto všem našim kandidátům pevné nervy a hodně sil,” uzavřela konferenci.

Podívejte se na záznam přenosu ze zahájení ostré fáze komunální kampaně!

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.