Média

Ode dneška můžete na internetu připomínkovat návrh na legalizaci pěstování konopí

31. 08. 2018 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Spustili jsme web k novele zákona, která umožní pěstování, zpracování a držení konopí pro vlastní potřebu. Na stránce regulacekonopi.cz se dozvíte o základních parametrech návrhu, který počítá s tím, že dospělý člověk si bude moci vypěstovat až 5 rostlin konopí a držet až 1250 gramů pro vlastní potřebu. Zákon má být cestou k výraznému omezení černého trhu s omamnými látkami, ochraně nezletilých a ukončení stigmatizace a kriminalizace konopí i jeho uživatelů. Zároveň je částečnou odpovědí na letitý problém nedostatku léčebného konopí, které je velmi drahé a nadto prakticky není k dispozici.

Tomáš Vymazal

„Novelu jsme připravovali a diskutovali důkladně a poměrně dlouho. Přesto budeme návrh konzultovat s veřejností. Proto spouštíme web, kde zájemci naleznou celé znění zákona i stručné shrnutí základních parametrů. Veřejné konzultace se bude moci prostřednictvím webu účastnit každý občan starší 18 let. Kromě toho bude probíhat i odborná konzultace a na podzim se uskuteční odborný seminář v Poslanecké sněmovně, kde se bude o veškerých připomínkách hovořit a budou se zapracovávat do finálního znění návrhu. Ten bychom chtěli předložit do konce října ve Sněmovně,“ představil téma na dnešní tiskové konferenci poslanec Pirátů Tomáš Vymazal, který za návrhem stojí.

Na slova pirátského poslance navázal Robert Veverka ze sdružení Legalizace. Upozornil na to, že statisíce občanů, kteří užívají v ČR konopí, jsou vnímání jako zločinci, ačkoliv nepředstavují žádné společenské nebezpečí. Naopak, je to černý trh, který vytváří kriminální prostředí. Pirátský návrh oproti tomu klade důraz právě na potlačení černého trhu i minimalizaci zdravotních rizik spojených s užíváním konopí.

Za návrh Pirátů se postavil i dřívější protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Zmínil kolizi prohibiční politiky v kontrastu s liberálním nastavením české společnosti a uvedl, že pirátský návrh je střízlivý a rozumný. „Zákon je docela přísný. Není dovoleno podávat, předávat a prodávat konopí dalším osobám. Jde o samopěstitelství, a to je něco, co se už běžně děje,“ uvedl.

„Chtěl bych pozvat každého, komu tato problematika není lhostejná, aby se naší konzultace aktivně zúčastnil. Jde o jedinečnou příležitost svobodně vyjádřit názor a pomoci tak najít spravedlivý kompromis v otázce konopí,“ uzavřel polední konferenci Tomáš Vymazal.

Inspirací pro navrhovanou změnu zákona se stala Kanada, která v červnu letošního roku přijala zákon umožňující dospělým lidem konopí nejen legálně pěstovat a přechovávat pro osobní potřebu, ale také si ho pro rekreační účely obstarat ve státem kontrolovaných obchodech. „Naše novela je zdrženlivější a počítá pouze s možností samopěstování za přesně daných pravidel. Netajíme se však skutečností, že kanadský zákon se stal významnou předlohou při tvorbě návrhu regulace konopí v České republice,“ dodal Tomáš Vymazal.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Jakub Dušánek

Štítky: #konopí #léčebné konopí #legalizace #marihuana

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.