Reportáže

Jak jsme se vrátili na Kladno anebo krátký report o návštěvě Vějíře

27. 08. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Knížka na prázdniny – tak jsme nazvali kampaň, která před prázdninami pomohla získat 50 tisíc korun pro organizaci Vějíř. Ta připravuje sociálně znevýhodněné děti na školní docházku. Manželé Čížkovi, kteří organizaci provozují, následně nakoupili desítky barevných knížek. Tuto sobotu jsme se byli ve Vějíři podívat u příležitosti konání Rodinného festivalu hudby a tance. A přímo jsme se mohli setkat s dětmi, pro které jsme sbírku organizovali. Do Kladna jsme se za Piráty vydali nakonec čtyři: Kromě mé maličkosti i náš kladenský kandidát Jakub Václavovič a Honzové Jurik a Lukášek.
 

Kladno Vějíř

Hlavním účelem víkendového rodinného odpoledne bylo seznámit příchozí rodiny s přípravnou školkou a nabrat nové žáčky do přípravné třídy. Krom toho si děti i dospělí užili spoustu zábavy: Nejdříve vystoupily samy děti z Vějíře a po nich kapela Gitanes, taneční soubor Jagory a violoncellistka Karolína Galbavá. Vedle toho se konaly i výtvarné workshopy. Nejvíc v paměti mi ale nakonec neuvízla umělecká vystoupení, ale bezprostřednost dětí, které nás vybízely ke společným hrám. 

 

Rozhodně to nebylo naposledy, kdy Piráti do kladenského Vějíře zavítali. Plánujeme další projekty, které pomůžou zlepšit docházku dětí zapsaných do Vějíře. Budeme svým, byť nijak velkolepým dílem, přispívat k lepšímu začleňování znevýhodněných dětí. O tom se dnes hodně mluví a píše. Zejména o různých částkách, které jdou na začleňování. Ale konkrétní případy, příběhy dětí a jejich rodin a práce učitelek, vychovatelek a mnoha dalších jsou tím, co nám říká, že podporovat tyto aktivity má smysl.

 

Motivovat děti musíme už v předškolním věku. Pokud na to rezignujeme, budeme se s následky apatie společnosti vůči sociální nerovnosti a s negativními jevy, které jsou toho důsledkem, potýkat za deset nebo dvacet let. A může nás to stát mnohem víc než nákup knížek a učebních pomůcek.

 

Autor je poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: František Kopřiva

Štítky: #děti #sociální politika #Středočeský kraj

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.