Kauzy

Jak zbrojař Strnad obchází zákon při dodávce obrněnců Titus

23. 08. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Nový ministr obrany Lubomír Metnar ustál aféru se zpochybněnou diplomovou prací a je přesvědčený, že ho neoslabila. Může se tak naplno věnovat resortu obrany, kde ve druhém kabinetu Andreje Babiše nahradil Karlu Šlechtovou.

ministerstvo obrany

Ta opouštěla ministerský post nedobrovolně a se zjevným rozčarováním. Premiér Babiš si od jejího jmenování sliboval, že rozhýbe armádní akvizice, které zamrzly za působení Martina Stropnického. Stal se však pravý opak. Nová ministryně vtrhla do resortu jako velká voda. Kritizovala nejen svého stranického kolegu Stropnického za manažerskou neschopnost, ale prakticky chod celého ministerstva, a auditem nechala prověřit všechny velké rozdělané zakázky. Výsledkem bylo zastavení několika miliardových tendrů především z toho důvodu, že armádní dodavatelé musí mít podle nového zákona platnou bezpečnostní prověrku. Jak se ukázalo, někteří z nich ji nemají, nebo jsou kvůli její platnosti prověřováni Národním bezpečnostním úřadem (NBÚ). 

 

Problémy s prověrkami

Pokud si Karla Šlechtová myslela, že za svoje jednání sklidí od premiéra pochvalu, tvrdě narazila. Mezi postiženými firmami se totiž octl i holding Czechoslovak Group (CSG) největšího tuzemského zbrojaře Jaroslava Strnada, který má ve hře dvě velké zakázky, na nichž přímo participuje. Strnad je současně největším sponzorem prezidentské kampaně Miloše Zemana, se kterým ho pojí velice úzké vztahy.

Domácí i zahraniční média popisovala problémy Strnadových firem kvůli podezření z nepovoleného vývozu zbraní do embargovaných válečných oblastí přes Ázerbájdžán, vyšetřovaného hned několika domácími i zahraničními bezpečnostními složkami. Jedna z akvizic CSG v Srbsku se zároveň ocitla pod drobnohledem makedonských úřadů v souvislosti s podezřením z praní špinavých peněz.

Exministryně Šlechtová začala kvůli svému přístupu ztrácet přízeň jak u premiéra, tak u prezidenta Zemana, jehož byla otevřenou fanynkou. Ve chvíli, kdy se vůči ní v Babišově tisku objevily dehonestační články, dala je do přímé souvislostí s problémy týkajícími se velkých armádních zakázek. „Máme velmi závažné nálezy ze strany inspekce na radary. Nebudu to specifikovat blíže, ale ty nálezy jsou opravdu extrémně závažné,“ prohlásila Šlechtová, a proto se obrátila na Vojenskou policii, která dodnes Strnadovu zakázku vyšetřuje. Exministryně tehdy předala policii i další zakázky. „Někde ty informace jsou takové, že došlo k pletichám ve veřejných zakázkách. Mohu konstatovat, že ten hon na mě třeba souvisí s těmi mými podáními,“ dodala.

Situací se v červnu zabývala i Bezpečnostní rada státu s výsledkem, že Šlechtová má přímo od premiéra úkol problém s radary vyřešit. To ji však neuchránilo od následného vyhazovu. Sama tehdy při rozlučce na ministerstvu spekulovala, že za jejím odvoláním „může být samozřejmě souvislost se zbrojními zakázkami i zbrojními firmami v České republice“, a dále uvedla, že na Ministerstvu obrany rozplétala spoustu klientelistických sítí. „Nebudu jmenovaná právě proto, abych nemohla pokračovat v přetrhávání pavučin,” podotkla. Podle jejích slov zbrojaři vyhráli. Tato vážná obvinění, která ovšem bývalá ministryně obrany nepodložila konkrétními důkazy, přešla vláda i média bez většího ohlasu.

 

Ministr vstřícný zájmům Hradu

Na místo Šlechtové nastoupil Lubomír Metnar, o němž se traduje, že má blízko k Hradu. Před několika lety působil jako náměstek ministra vnitra Martina Peciny v Zemanově vládě vedené Jiřím Rusnokem. Dá se tedy očekávat, že bude vstřícnější vůči zájmům hradní lobby, kam nepochybně patří impérium Jaroslava Strnada, který holding Czechoslovak Group na přelomu roku převedl na svého syna Michala. Spekuluje se o tom, že právě kvůli problémům s bezpečnostními prověrkami. 

Metnara lze považovat za muže na špinavou práci. Na svém předchozím působišti v roli ministra vnitra se osvědčil při ataku na civilní rozvědku, kde spustil rozsáhlou kontrolu hospodaření. V jejím důsledku byl postaven mimo službu ředitel Jiří Šašek. Personální změny ve vedení podle Babišových not zahájil Metnar jako ministr vlády v demisi ještě předtím, než do resortu vnitra nastoupil ministr Jan Hamáček (ČSSD).

V roli ministra obrany Metnar projevil svůj pragmatismus i na novém pracovišti. Na rozdíl od Šlechtové, hovořící o klientelistických vazbách, nevidí stav ministerstva tak katastroficky. „Možná to svou optikou tak viděla, ale já se svou optikou a zkušenostmi to vidím rozdílně,“ říká. Co se týká problematických radarů, zakázka je podle něho definitivně připravená, ale nepodepíše ji, dokud neskončí vyšetřování. Je tu však ještě jiný problém týkající se jejich Šlechtovou zastavených zakázek. Deník Právo uvedl, že podle ministra Metnara spěje ke konci i vyjednávání o zakázce na 62 obrněných transportérů Titus, které by měly vyjít na 5,9 miliardy korun. Má je vyrábět Strnadova společnost Tatra Trucks v licenci francouzské zbrojovky Nexter Systems. Tatra ovšem nedisponuje vyžadovanou bezpečnostní prověrkou.

 

Problém vyřešen

Strnadův holding navrhl Ministerstvu obrany, že by vozy dodal pardubický výrobce radarů Eldis, který potřebnou prověrkou disponuje, a získal i povolení z Francie. „Už je to ve finále. Problém se vyřešil, protože francouzská vláda poskytla licenci nástupnické firmě, která je držitelem bezpečnostní prověrky,“ řekl Právu Metnar. 

To je ovšem neslýchaný výsměch veřejnosti. Společnost Eldis koupila koncem loňského roku Strnadova skupina CSG. Do té doby ji vlastnil pod názvem NKL Industry právník Jan Nekola, dlouhodobě napojený na zbrojařské impérium Strnadových. Jedná se tak o ukázkově účelové obcházení zákona, kdy Strnadovi nastrčili pro obchod s armádou firmu, která má bezpečnostní prověrku, ale s obrněnými vozidly nemá nic společného.

Z toho vyplývá, že nový zákon vyžadující bezpečnostní prověrku pro armádní dodavatele je zcela bezzubý. Dá se snadno obejít a ministr obrany Metnar se tváří, jako by se nechumelilo. Na rozdíl od Šlechtové bude ve vládě Andreje Babiše člověkem na svém místě.

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Dagmar Machotková

Štítky: #Ministerstvo obrany #Veřejné zakázky

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.