Média

Cenzurní nástroje se vymkly kontrole. Odstranily můj článek o cenzurních nástrojích, které se vymkly kontrole

20. 08. 2018 | 3 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

V době blížího se hlasování o upravené podobě směrnice o autorském zákonu na jednotném digitálním trhu EU zveřejnila pirátská europoslankyně Julie Reda následující článek. Přinášíme jeho překlad a přidáváme se k apelu: Prosíme, přijďte 26. srpna od 16:00 na Palackého náměstí.

vyhledávač

Před několika dny z nejpoužívanějšího vyhledávače na světě potichu zmizelo přibližně dvanáct článků a stránek, které kritizovaly plány EU ohledně automatizovaných nástrojů cenzury na hlídání autorských práv. Vymazaný obsah dokázal pravdu ironickým způsobem: Byl odstraněn právě tím, před čím varoval – pomocí automatizovaných cenzurních nástrojů.

Mezi webovými stránkami, které vyhledávače smazaly byl můj příspěvek na blog, v němž informuji Evropany o tom, jaký postoj mají jejich vlády k online cenzuře ve jménu copyrightu. A také kampaňová stránka varující před autorským zákonem, který upřednostňuje korporace před svobodou slova.

Byl tento krok bezostyšným útokem na otevřenou a demokratickou diskusi někým z mediálního průmyslu, kdo zneužívá nástroje pro vymáhání autorských práv pro umlčení těch, kteří se postavili proti jejich lobbingovým zájmům, anebo to byla neuvěřitelně náhodná technická chyba?

Jedna věc je jistá: Tento incident je hořkou ochutnávkou toho, co se stane, jestliže Evropský parlament schválí zákon o nahrávacích filtrech (tzv. upload filters), který se právě projednává. Proto musíme být stále ve zbrani a pokračovat v boji proti automatizovaným filtrům. Teď to víme lépe, než kdy jindy: Vedou k cenzuře. Připojte se k celoevropským protestům 26. srpna!

Už stávající cenzorské praktiky jsou dost špatné

Dle současné americké legislativy dovoluje Google několika společnostem přímo a bez dohledu odstraňovat stránky ze svého vyhledávacího indexu, a to pouze na základě tvrzení, že jsou porušována autorská práva. Ve výsledku má hrstka mediálních společností kontrolu nad tím, co můžeme a nemůžeme najít online.

Jednou z nich je Symphonic Distribution, společnost nabízející službu zvanou „Topple Track“. Tato služba poslala 22. července upozornění Googlu, v němž falešně obviňuje můj příspěvek na blogu a množství dalších stránek z neurčitého porušování autorských práv jedné z osobností australské televize. Automatické systémy Googlu toto obvinění uznaly a vyjmuly stránky z indexu.

Pokud by byli v jakýkoli moment do procesu kontroly zapojení i lidé, ona absurdita – či zlomyslnost – takové žádosti by byla okamžitě očividná. Ale nebyli. Nejsou zde žádné kontrolní mechanismy. Vymáhání autorských práv bylo automatizováno a žádný systém, ať již ve službách jako je Topple Track, či na platformách jako je Google, nedokáže zabránit ani tak zjevným chybám – nebo tak zjevnému zneužití.

Topple Track se chlubí tím, že již odstranil přes 7 milionů odkazů z vyhledávačů pro klienty z hudebního průmyslu, a že 99 % těchto žádostí bylo uznáno. Po odhalení této dysfunkčnosti jejich služeb nyní nelze ani vzdáleně určit, kolik dalších takových žádostí o odstranění odkazu bylo podvodných a kolik dalších článků je neprávem odstraněno z internetu, aniž by to jejich autoři vůbec věděli.

Poté, co EFF (Electronic Frontier Foundation) odhalila další chybná odstranění ze strany Topple Tracku a TorrentFreak o tom zveřejnil informace, Google údajně ukončil své partnertví s danou společností. I přesto, ve chvíli, kdy toto píšu, můj článek na blogu zůstává nezaindexován ve vyhledávání Googlu. Je neuvěřitelné, že ani když se odhalí, že společnost prováděla odstraňování odkazů neprávem, nejsou dotčené webové stránky obnoveny. Každý jednotlivý autor musí proaktivně jít a bojovat za navrácení svobody slova. (Aktualizace: Stránka se zdá nyní být zpět v indexu Googlu.)

Plány EU by tuto situaci ještě zhoršily

12. září bude Evropský parlament (znovu) hlasovat o tom, zda budou internetové platformy nuceny instalovat nahrávací filtry.

S příchodem nahrávacích filtrů tyto platformy ani nebudou čekat na to, přijde-li nějaká stížnost od mediálních společností, týkající se vašich příspěvků. Místo toho nebude vaše vyjádření vůbec publikováno online, dokud neprojde skrze kontrolu vůči databázi, poskytnuté mediálními společnostmi. A můžete si být jisti, že i tyto databáze budou plné odpadu a podvodů.

Nahrávací filtry dají mediálním společnostem ještě přímější kontrolu nad internetem. Všichni, kteří nahráváme obsah na internet budeme viní, dokud neprokážeme svoji nevinu, zatímco mediální společnosti dál nebudou čelit žádným důsledkům za zneužívání systému.

Evropští zákonodárci se musí poučit z tohoto incidentu – a z bezpočtu dalších zdokumentovaných selhání automatického filtrování: Automatizované vymáhání autorských práv nefunguje. Nahrávací filtry vážně ohrožují naši svobodu slova. Odmítněme je.

Můžete tomu pomoci:

Prosím, přidejte se k protestům, které se budou konat v neděli 26. srpna po celé Evropě, aby se nahrávací filtry nestaly součástí evropské legislativy. Podívejte se pro více informací a události ve vašem okolí na http://zachraninternet.cz či anglickou stránku http://SaveYourInternet.today.

Do míry umožněné zákonem se autorka vzdává všech autorských a souvisejících či příbuzných práv k tomuto článku.

Další užitečné odkazy:

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Julia Reda

Štítky: #cenzura #Evropská unie #internet #Julia Reda

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.