Reportáže

Piráti představili vizi digitalizace Prahy

17. 08. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Jak má vypadat e-Government na úrovni hlavního města včera představil kandidát na "pirátora" Zdeněk Hřib a poslanec Ondřej Profant. Plány na zavedení jednoho portálu – městského e-shopu Prague market – přes nějž si budou moci občané vyřídit různé formality, jako např. registraci psa, převod vozu mezi majiteli anebo zažádat o místo ve školce, představili prostřednictvím aplikace ve virtuální realitě. VR brýle jsou nyní v pražském pirátském centru Na Moráni 3 a každý zájemce si může plány Pirátů osahat virtuální rukou.

VR screen

Inspirací pro Piráty jsou rozvinutá evropská města jako Barcelona nebo Kodaň: „Barcelona investuje 80 % svého IT rozpočtu do opensource řešení. A součástí smluv města s dodavateli je ustanovení o datové suverenitě, tedy že všechna data vzniklá při plnění patří městu,” uvedl Zdeněk Hřib.

„Stál jsem u zrodu celopražských otevřených dat. Dnes se tento projekt rozvinul v pražskou datovou platformu, která nabízí některá důležitá data, ale zdaleka není kompletní a funkční, jak by měla být. Zveřejněná data jsou jen malým vzorkem z celkového objemu. Sdílení dat přitom přináší finanční úspory městu a zjednodušuje život občanům," prozradil Ondřej Profant.

Aplikace, kterou Piráti představili, přemístí uživatele na pirátskou loď, z níž může vstoupit do několika různých prostředí, v nichž Piráti představují program pro Prahu.

Jedním z hlavních problémů Prahy je vendor lock-in. Tedy závislost na jednom dodavateli technických systémů. Ten často vytváří překážky pro užívání jiných systémů nebo pro přechod na jiné. Takový provoz se prodražuje a platí ho všichni občané. Vydělává na něm výrobce... a často i ti, kdo mu pomohli k zakázce.

Více na: https://praha.pirati.cz/

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Jakub Dušánek

Štítky: #digitalizace #e-Government #Komunální volby #Magistrát #Praha

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.