Reportáže

Plavba na duhové vlně. Piráti propluli průvodem Prague Pride s osmimetrovou lodí

13. 08. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Ani letos nechyběli Piráti v duhovém průvodu Prahou, kterým vyvrcholil týdenní festival Prague Pride. Oproti minulým letům se tentokrát Pirátská strana připojila s alegorickým vozem, který měl podobu plachetnice a přitáhl tisíce nadšených pohledů. Piráti se tak stali první politickou stranou v Česku, která měla v průvodu svůj vůz. 

Prague Pride cover

Je půl dvanácté a v horní části Václavského náměstí se začíná řadit duhový průvod Prague Pride. Přicházejí tisíce účastníků a na své pozice se staví 21 vozů, které jsou součástí letošního průvodu. Značnou pozornost mezi nimi přitahuje osmimetrová loď České pirátské strany. 

Plachetnice se vším všudy 

Alegorický vůz Pirátů zaujímá na první pohled svou propracovaností. Stavba na přívěsu za tažným vozidlem má totiž skutečně podobu lodi. Oblé boky, příď se zádí, vše má na sobě namalovanou texturu dřeva. Z okének po stranách vykukují dělové hlavně a na dvou stěžních visí duhové plachty s logem strany. Na palubě lodi i v jejím okolí panuje skvělá nálada. Hudba, která zní z reproduktorů roztančila všechny přítomné, kteří si užívají mix zahraniční a české popové hudby od DJ na palubě.  

Před dvanáctou zvedají Piráti kotvy a dávají se s celým průvodem do pohybu. Cílem jsou schody pod Letenskými sady, kde se alegorické vozy odpojí a pěší účastníci pokračují nahoru na Letnou. Organizátoři Prague Pride tam připravili hudební program, stánky s občerstvením a JarmarQ LGBT friendly organizací. 

Mezi členy posádky byli poslanci František Kopřiva a Jakub Michálek 

 

Výbuchy veselí 

Posádku lodi tvoří asi dvacítka lidí. Hned je patrné, že dress code je ve stylu black & white. Většina naloděných je navíc oblečena svátečně – v oblecích, košilích a s motýlkem pod krkem. Mezi pasažéry jsou mimo jinými poslanec František Kopřiva, předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek nebo pirátský kandidát na pražského primátora Zdeněk Hřib. Ten stojí na zádi a smeká cylindr, kterým kyne nadšenému duhovému davu. 

Fantastická nálada v průvodu eskaluje, když Piráti vystřelí. Krom maket kanónových hlavní po stranách jsou totiž na lodi přítomny i dvě skutečné „zbraně“ – bublinkovač a konfetové dělo. Co chvíli vyletí do vzduchu tisíce konfet, čemuž průvod odpovídá nadšeným jásotem. Proud bublin je téměř nepřetržitý.  

Mnoho z těch, kolem kterých loď proplouvá, dostává malý dárek – pirátská náramek. Náramky jsou silikonové, černobílé, a stojí na nich Prague Pride 2018 #NAPRAHUZMĚNY, text doplňuje logo strany.  

Kormidla se chopil kandidát na pražského primátora Zdeněk Hřib ​​​​​​​

 

Úspěšná plavba 

Ke schodům na Letnou připlouvají Piráti asi v 15 hodin a větší část posádky se přesouvá ke stánku, který tu strana měla. Svou účastí Piráti jednoznačně ukázali, že LGBTQ+ menšinu aktivně podporují. Práva komunity hájí i na půdě Poslanecké sněmovny. Řada pirátských poslanců stojí za návrhem novely občanského zákoníku, která má gayům a lesbám umožnit uzavírat manželství. 

Po pirátské účasti v průvodu Prague Pride 2018 zůstanou skvělé vzpomínky a fotky úžasného alegorického vozu, které budou připomínat, že tahle oslava LGBT komunity a lásky se opravdu povedla. 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Martin Lyko

Štítky: #lidska prava #Prague Pride #Praha

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.