Odborně

Jak na DPH při prodeji digitálních produktů do EU a jaké změny se chystají?

08. 08. 2018 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Již od 1. ledna 2015 platí v Česku EU VAT MOSS. Evropská legislativa zavedla nutnost při prodeji digitálního zboží či služeb konečnému spotřebiteli (nepodnikateli - B2C) z jiné země EU placení daně z přidané hodnoty podle země kupujícího. Již delší dobu platí, že pokud prodáváte služby či zboží do jiných členských států EU jiným podnikatelům, musíte se stát plátcem DPH nebo identifikovanou osobou k DPH. K tomu se přidala povinnost platby DPH u digitálních produktů členskému státu, kde sídlí nepodnikající zákazník. Možností je tak buď registrace u daného členského státu k platbě DPH nebo využití tzv. MOSS (Mini One Stop Shop). Tento zvláštní režim jednoho správního místa zajišťuje v České republice Finanční úřad pro Jihočeský kraj.

EU DPH

Piráti podporují zjednodušení daného systému a zajištění dostatečných výjimek pro drobné a začínající podnikatele. Kromě toho je nyní prostor pro vznik nových prostředníků usnadňujícím podnikatelům jejich činnost i v České republice. Cílem by mělo být zajistit českým podnikatelům administrativně nenáročné podnikání a jeho rozvoj. 

V tuto chvíli je účinná velice přísná legislativa, která nutí podnikatele k registraci do MOSS v případě jakéhokoliv prodeje digitálních produktů (e-booků, audio-video, her, aplikací, TV, telefonních a internetových služeb, přístupu k digitálním produktům atd.) do jiné členské země, i když se jedná pouze například o prodej e-booku za jedinou korunu na Slovensko. Dne 5. prosince 2017 dospěli ministři financí EU (ECOFIN) k dohodě o zavedení nových pravidel pro DPH v oblasti elektronického obchodu konečným spotřebitelům v rámci EU. Nová pravidla ohledně DPH týkající se elektronického obchodování vstoupí v platnost postupně dne 1. ledna 2019 (pro elektronicky dodávané služby) a 1. ledna 2021 (pro prodej zboží na dálku). Hlavní pozitivní změnou bude zavedení limitní hranice 10 000 eur. Pokud za rok 2018 dodá podnikatel digitalní služby do jiných členských států EU do 10 000 eur, nemusí být od 1. ledna 2019 registrován v MOSS pro platby DPH. Pro výpočet směnného kurzu se použije kurz ECB k 5. prosinci 2017 (25,653 Kč za €).

Pokud tedy někdo dnes nabízí digitální produkty, které si mohou elektronicky zakoupit i lidé z jiných zemí EU, měl by nějakým způsobem DPH řešit i v případě, že je neplátce DPH. Jedním z řešení je samotná registrace do MOSS, kam bude posílat přes elektronické podání požadované informace o uskutečněných zdanitelných plněních dle zemí EU a platbu DPH. MOSS poté zajišťuje přerozdělení zaplaceného DPH do zemí podle sídla kupujících. Toto řešení je pro mnoho internetových prodejců velice náročné pro implementaci, protože musí při elektronické platbě zjišťovat zemi kupujícího a dle druhu zboží a dané země určovat aktuální výši DPH. Sazby daní v jednotlivých zemích a jiné důležité informace nabízí web Finanční správy ČR nebo web EU.

Druhou možností je řešit DPH přes prostředníka v České republice nebo například mimo EU. Jednoduše řečeno se jedná o prodej přes společnost, která bude dané digitální produkty (aplikace, videa apod.) prodávat na svůj účet včetně zajištění DPH. Následně se vyplacení po stržení provize vyřeší hromadnou fakturou. Takovou službu nabízí například americká společnost Gumroad. Gumroad zajistí platební bránu včetně určení, výběru a placení DPH pro prodej virtuálního zboží, které na Gumroad podnikatel vloží. Digitální zboží lze i opatřit licenčním klíčem. Vybrané prostředky si poté lze nechat vyplatit na účet u Paypal. Obdobně lze využít i specializovaná internetová tržiště typu Google Play, Amazon a jiné. Jedním z používaných řešení tak je, že internetový prodejce směruje podle geografické IP zákazníky z Česka i zemí mimo EU na svoji klasickou platební bránu a zákazníky z jiných zemí EU na prostředníka. 

 

Autor je poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a člen podvýboru pro ICT, telekomunikace a digitální ekonomiku

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Tomáš Martínek

Štítky: #DPH #Evropská unie #Tomáš Martínek

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.