Odborně

Proč říci ne článku 11 směrnice o autorském právu aneb zakázat načítání náhledů odkazů lze už dnes

06. 08. 2018 | 2 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

V tomto roce se Piráti aktivně zapojili proti navržené EU legislativě ohledně reformy copyrightu. Díky tlaku veřejnosti v celé Evropské unii, včetně kampaně Pirátů zachraninternet.cz, se povedlo zatím přijetí změn v navrženém znění zabránit. 

protest na Palačáku za internet

Nejednalo se pouze o silně cenzurní článek 13, ale problémové byly i články 4 či 11. Článek 11, který měl mimo jiné zavést tzv. daň z odkazu, byl silně podporován vydavatelskými domy v Česku, kteří v rámci lobbingu podporující přijetí dané legislativy často i uváděly zavádějící informace ve svých promovaných článcích. Je pochopitelné, že vydavatelé se snaží najít nové cesty monetizace jejich obsahu. Článek 11 měl zajistit to, aby platformy - typu Google News, Facebook, Twitter, Wikipedia nebo i český Seznam.cz - přinášející odkazy s náhledy článků (snippety) z jiných webů - platili vydavatelům poplatek za sdílení odkazu návštěvníkům. Šíření obsahu celého článku bez souhlasu je samozřejmě nelegální již nyní.

Návrh reformy byl založen na legislativě zavedené v Německu nebo ve Španělsku. V obou zemích vydavatelé zjistili, že nutnost platit za zobrazení náhledu článku nové zdroje nepřináší. V Německu vydavatelé přišli o velkou část návštěvnosti poté, co Google zrušil zobrazování úryvků článků daných vydavatelů v Google News, Španělské Google News je zrušené dodnes bez zvýšení příjmů vydavatelů, i když si to španělští vydavatelé nakonec rozmysleli. Již v roce 2006 se soudili belgičtí vydavatelé o vyřazení svých článků z Google News, když se tak stalo, prosili o vrácení zpět.

Vydavatelé, s vědomím negativních dopadů ve zmíněných zemích, by již měli chápat, že se jedná o synergický efekt, který přináší pozitiva platformám i vydavatelům. Přesto se pokusili danou legislativu zavést i na celoevropské úrovni. Například, že by vznikla evropská organizace (obdoba OSA), která by vybírala a přerozdělovala poplatky za zobrazené náhledy odkazů. Všechna média by musela mít povinně placené licence. To by mohlo přinést cenzuru, protože platformy by nechtěly uzavírat smlouvy se všemi. Pravděpodobný dopad by byl ten, že stejně jako dříve v Německu či Španělsku, by došlo k uzavření nebo omezení služeb. Google News by byl vypnut, Facebook a Twitter by nenačítaly náhledy odkazů, ale zobrazovaly by pouze URL a Seznam by zobrazoval pouze vlastní zpravodajství. To by způsobilo pokles návštěvnosti vydavatelů včetně poklesu jejich příjmů.  

Je pochopitelné, že vydavatelé hledají nové zdroje příjmů při snižujícím se počtu platících odběratelů tištěných novin. Jedním z nich by mohlo být nově připravované zdanění velkých digitálních společností, původní návrh změny copyrightu však správnou cestou není. V dnešní době potřebují více sdílení odkazů právě vydavatelství nikoliv platformy, což dokazují i tlačítka pod články vybízející návštěvníky k dalšímu sdílení. 

Pokud jste dočetli až sem a stejně chcete zamezit tomu, aby Google News, Facebook či Twitter přebíraly pro sdílení odkazu na váš web náhledy článků (obrázek a perex) z vašeho webu, lze to již nyní nařídit indexačním robotům daných společností. Stačí do kořenového adresáře přidat soubor nazvaný robots.txt s následujícím obsahem: 

---------------------------------- 

User-agent: Twitterbot 
Disallow: / 

User-agent: Facebot 
Disallow: / 

User-agent: Googlebot-News 
Disallow: / 

--------------------------------- 

Toto omezení ovšem nedoporučuji, protože bude mít pravděpodobně za následek snížení návštěvnosti daného webu. 

Doufám, že případné budoucí změny evropské legislativy v této oblasti budou tvořeny na základě historických zkušeností, s rozumem a citem. 

 

Autor je poslanec a místopředseda Volebního výboru Poslanecké Sněmovny ČR

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Tomáš Martínek

Štítky: #autorský zákon #cenzura #internet #svobodný internet

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.